Meziříčanům se rozhodnutí radnice nelíbí. Po zveřejnění informace na sociální síti se pod příspěvkem začaly množit reakce, ve kterých lidé vedení města často nevybíravým způsobem kritizují.

„Tak nad tím zůstává rozum stát. Psy chovám více než patnáct let a není nic důležitějšího než pravidelný kontakt se psem. Když se jedná o psy v útulku, tak tím spíš,“ píše například Ivana Švůgrová Zmijarová.

„Vedení města to jistě ještě přehodnotí. Tohle je naprostý nesmysl,“ zapojila se do diskuze Marcela Vrobelová.

Meziříčská radnice uvedla, že ke zrušení venčení přistoupila na základě několika vážných důvodů a po jednání s veterináři, správci okolních útulků, vedoucí okresní hygieny a státní veterinární správy.

„Na městském úřadě jsme zaznamenávali signály, že dochází ke konfliktům a problémům, které byly dlouhodobého charakteru,“ sdělil starosta města Robert Stržínek. Poukázal na to, že v minulosti například jeden ze psů venčitelku pokousal.

Kromě toho, že venčení není bezpečné pro lidi, si radnice stojí za názorem, že není vhodné ani pro psy.

„Státní veterinární správa sdělila, že k socializaci psa venčení dobrovolníky vůbec nepomůže. Naopak. Pes je zmaten, neví, zda si pro něj přišel jeho budoucí nový pán nebo pokaždé někdo jiný, kdo s ním půjde na procházku,“ vysvětlil Stržínek.

Procházky s dobrovolníky pro psy údajně nejsou vhodné ani ze zdravotního hlediska. „Často se nám stávalo, že psi po procházkách trpěli střevními problémy, protože je lidé v dobrém úmyslu během procházky krmili různými laskominami,“ podotkl meziříčský zastupitel a veterinář Jarmil Dobeš.

Provozovatelem útulku jsou valašskomeziříčské technické služby. Ty se s rozhodnutím radnice ztotožňují.

„Venčitel podepíše papír, ale ten nemá žádnou právní hodnotu. V případě, že pes napadne třetí osobu, jsme za to zodpovědní my,“ vyjádřil se vedoucí provozu útulku Petr Kalus.

Doplnil, že útulek stejně jako předtím nadále funguje a podle jeho slov funguje dobře.

„Ta pseudokauza, která teď vznikla, je jen nafouknutí něčeho, co už je zavedené v Rožnově nebo ve Vsetíně,“ dodal Kalus.

Vedoucí zvířecího útulku ve Vsetíně Jakub Hába nicméně Deníku sdělil, že psy z jejich útulku veřejnost venčí.

„Jedná se ale o venčitele, kteří s námi spolupracují dlouhodobě. Navíc s nimi vždy jde i zaměstnanec útulku. Takže jsou pod dozorem,“ řekl Hába.

Podotkl, že se nikdy s žádným problémem nesetkali a ve venčení vidí výhodu.

„Člověk si při venčení může psa oblíbit, a pak si ho vzít domů. A i kdyby si ho domů nevzal, může alespoň udělat reklamu a doporučit psa někomu jinému,“ uzavřel Hába.