„V budově, v níž kdysi sídlila moravská zemská vláda, je světlík připomínající funkcionalistický styl. Architekti chtěli, abychom utkali jeho zrcadlo kopírující čtverečkovaný stropní rastr v převažující sytě modré barvě,“ vysvětluje ředitel manufaktury a autor výtvarného návrhu, akademický malíř Jan Timotej Strýček.

Koberec o velikosti sedm krát tři metry bude položený přímo pod světlíkem a na něm rozestavený nábytek. V gobelínce nyní provádějí závěrečnou úpravu, takzvané postříhávání. Při něm koberec opakovaně projíždí pod rotačními kotouči, jež postupně zkracují délku vlasu, aby na konci nejlépe vynikl jeho vzor.

Koberec bude mít premiéru 24. října v Brně, zároveň s nově rekonstruovanou budovou Ústavního soudu.

„Je to naše první dílo utkané pro státní instituci po zhruba deseti letech, nikoli ale největší. V devadesátých letech jsme zhotovili okolo dvaceti ještě rozměrnějších koberců pro parlament a v roce 1981 koberec pro Československou televizi o velikosti sedmdesát pět čtverečních metrů,“ poznamenal Strýček.

Součástí sobotních Svatováclavských křivských slavností v Podlesí u Valašského Meziříčí bylo odhalení pomníku padlým z první světové války a zasazení lípy na návsi.
Splatili dluh padlým i křivskému patriotovi