Svou pečetí ji stvrdilo dalších devět významných mužů z okolních panství.

Šestisté výročí první písemné zmínky o valašskomeziříčské farnosti si věřící připomněli v pondělí slavnostní bohoslužbou ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie a posezením s kněžími a jáhny, kteří zde v minulosti sloužili. Do zaplněného sálu kulturního domu v městské části Hrachovec se o své vzpomínky přišlo podělit šestnáct duchovních, mezi nimi Petr Prokop Siostrzonek.

„Ve zdejší farnosti jsem působil do roku 1986. Odtud jsem odešel do Olomouce, kde jsem ztratil státní souhlas s vykonáváním kněžství,“ vypráví dvaašedesátiletý benediktinský mnich a arciopat břevnovského kláštera.

„Po půl roce jsem se vrátil na Valašsko. Pracoval jsem jako dělník v rožnovské Tesle, ve Valašském Meziříčí jsem ještě dva roky působil tajně v křesťanských společenstvích. Našel jsem tady lidi otevřeného srdce, mezi nimiž mi bylo dobře i jako dělníkovi.“

Na setkání s duchovními se těšila také Pavla Bačová.

„Některé znám osobně, se Zdeňkem Gibiecem jsme přátelé už pětadvacet let. V mládí jsme společně hledali své místo v životě. Zdeněk ho našel v kněžství, moje kamarádka se rozhodla žít v klášteře, můj život naplňuje rodina,“ říká žena z Valašského Meziříčí, jejíž bratr je jáhnem v Havlíčkově Brodu.

Novou sušírnu ovoce otevřeli koncem října 2019 ve Zděchově. První křížaly ochutnaly i děti z partnerské obce Jasenica. Provoz kontroloval odborník na sušení ovoce Oldřich Knebl (vlevo).
Nová sušírna ve Zděchově voní dřevem i křížalami. Podívejte se dovnitř