„Omezit výherní průmysl jsme chtěli řadu let. A to proto, abychom snížili počet trestných činů a přestupků,“ vysvětlil meziříčský starosta Jiří Částečka.

Impulsem k drastické redukci heren byla novela zákona, která městům umožňuje stanovit v obecně závazné vyhlášce, že i sázkové hry a videoloterijní terminály povolené ministerstvem financí mohou být provozovány pouze na místech určených vyhláškou.

„Samozřejmě nám budou peníze, kterými provozovatelé heren plnili obecní kasu, chybět, prioritní ale je vyjít vstříc lidem, kteří hazard ve městě nechtějí,“ vysvětlil Částečka.

Rozhodnutím zastupitelé rozdělili obyvatele města na dva nesmiřitelné tábory. První, menší, s rušením heren nesouhlasí.

„Svoboda podnikání dostala na frak. A proč? Proto, že se někteří lidé neumějí ovládat? Tak ať rovnou zavřou část prodejen s alkoholem a tabákovými výrobky,“ rozčílil se třeba Zbyněk Kavka z Valašského Meziříčí. Ve svém postoji je však spíše ojedinělý.

Větší část města totiž za novou obecně závaznou vyhláškou stojí. „Měli to udělat dávno. Heren bylo moc, vadily mi blikající nevkusné reklamy, rušení nočního klidu i výtržnosti gamblerů,“ poukázala na problém spojený s hráčstvím Irena Grossmannová.

Diskuse o rušení heren se vedou i v sousedním Vsetíně. Razantní kroky ale obyvatelé města čekat v blízkých měsících nemohou. „Osobně mohu slíbit, že se budu zasazovat o postupné rušení počtu výherních automatů,“ upozornil vsetínský místostarosta Petr Kořenek.

Rušit herny a počty výherních automatů plánují také vesnice. Například v Horní Lidči nezůstal z pěti strojů ani jeden. „Jednali jsme o tom na zastupitelstvu mnohokrát a nadešel čas jednat. Hazardní hry jsou důvodem mnoha rodinných tragédií. Těmito penězi plnit obecní kasu nechceme,“ zdůraznil lidečský starosta Vojtěch Ryza.