„Ruský útok na svobodnou Ukrajinu nás všechny silně zasáhl. Jednohlasně jsme se dohodli na nutnosti finanční pomoci. Z rozpočtové rezervy pošleme shodně po sto tisících korunách na transparentní humanitární účty Člověka v tísni a Charity. O pomoc nás požádalo také naše polské partnerské město Konin, kam směřujeme stejnou částku. Právě Polsko totiž čelí největší uprchlické krizi vyvolané válkou na Ukrajině,“ vysvětlil starosta Robert Stržínek.

Dvoumilionová finanční rezerva je pak určená na další výdaje spojené s řešením současné uprchlické krize. Čerpat se bude podle potřeby.

„Aktuálně máme ve Valašském Meziříčí přes sto ukrajinských uprchlíků, část z nich je ubytována v našich prostorách, zbývající pak v rodinách či jinde,“ uvedl Stržínek, který očekává, že uprchlíků bude přibývat.

Prozatím podle něj pomoc ukrajinským rodinám v Meziříčí funguje výborně. „Velké díky patří všem zapojeným organizacím i dobrovolníkům. Stejně tak všem, kteří městu nabízejí pomoc nebo přispívají do naší sbírky materiální humanitární pomoci,“ řekl starosta.

Valašské Meziříčí, kromě uvedeného, počítá také s pomocí při registraci ukrajinských uprchlíků ve Zlíně, zajištěním adaptace a výuky dětí či finanční podporou místních sociálních a zdravotnických organizací, které v této krizi pomáhají.

Rožnované o další pomoci jednají v pátek

O poskytnutí finanční pomoci rozhodli už na začátku března také zastupitelé v Rožnově pod Radhoštěm. Na transparentní účty několika organizací zapojených do pomoci Ukrajině odeslalo město celkem 140 tisíc korun.

O další pomoci budou rožnovští politici rozhodovat tento pátek od 15 hodin na mimořádném zastupitelstvu. Jednat budou formou videokonference.

Ve Vsetíně připravili sedmdestát lůžek

Váleční uprchlíci z Ukrajiny už koncem minulého týdne využili také pomoc města Vsetín.

„Zareagovali jsme na vzniklou situaci, kdy do Vsetína míří Ukrajinci v nouzi. Ti zde potřebují nabrat síly a přenocovat. Proto jsme přichystali ve spolupráci s dobrovolnými hasiči a téměř sedmdesát provizorních lůžek,“ přiblížil starosta Vsetína Jiří Růžička.

Podle jeho slov Ukrajinci mají v plánu následně pokračovat v cestě do jiných cílových destinací, Vsetín mají za dočasné útočiště.