Částkou 1,3 milionu korun se na akci bude podílet Státní fond dopravní infrastruktury. ČTK to dnes řekla mluvčí valašskomeziříčské radnice Renata Votrubová.

Práce začnou v srpnu, navážou na loni dokončenou první etapu. „Délka společného pásu pro cyklisty a chodce bude 555 metrů," sdělil koordinátor dopravních staveb radničního odboru komunálních služeb Aleš Cáb. Součástí stavby je podle něj mimo jiné nové veřejné osvětlení a výstavba opěrných zdí včetně úprav plotů.

Výstavba má být dokončena do konce listopadu letošního roku. „Přispěje ke zvýšení bezpečnosti účastníků silničního provozu," uvedla Votrubová. Na investice letos radnice vyčlenila 50,6 milionu korun. Tato částka se přitom v posledních letech snižuje, loni bylo na investice v rozpočtu vyhrazeno 80 milionů, v roce 2011 dokonce kolem 150 milionů korun.

Valašské Meziříčí patří mezi města ve Zlínském kraji, která se zabývají cyklodopravou na svém území dlouhodobě. Zlínský kraj je také regionem s jednou z nejhustších sítí cyklostezek v České republice. Páteřními trasami jsou cyklostezka Bečva na Valašsku, na Zlínsku a Slovácku je to cyklostezka vedoucí podél Baťova kanálu.

V ČR je nyní asi 44.000 kilometrů značených cyklotras, z toho 2000 kilometrů vybudovaných cyklostezek. Během posledních pěti let bylo vybudováno víc než 1000 km cyklostezek, další cesty pro cyklisty jsou ve městech v podobě vyhrazených pruhů pro cyklisty. Ve Zlínském kraji je cyklisté mohou využít například v Uherském Hradišti.