Obyvatelům Valašského Meziříčí vadí opilci a gambleři, kteří navštěvují místní herny. Nespokojenou obyvatelkou města je třeba Jana Radeková, která bydlí na sídlišti Křižná. „Dříve to bylo jedno z nejpěknějších sídlišť, ale to, co se tam děje dneska, to je hrůza," stěžuje si Jana Radeková.

Podle jejích slov bylo dětské hřiště na sídlišti vždy upravené, ale od té doby, kdy na Křižné zřídili hernu, je tam spoušť. „Lidé se bojí chodit ven. Opilci spí pod keři, prolézačky a houpačky jsou poničené. Všechno je pomalované a že v noci nespíme, to snad nemusím ani říkat," stěžovala si obyvatelka Křižné.

Herny a gambleři leží v žaludku i Václavu Bajglovi ze Seifertovy ulice. Herna tam místním vadí natolik, že městu dokonce poslali petici. „Je to opravdu kritická situace. Opravili jsme dům, protože to chceme mít pěkné. A máme strach, že naše úsilí přijde na zmar," posteskl si Bajgla. Nepřizpůsobiví lidé mu prý nedají spát. „Ne jednou se stalo, že opilci vzali útokem zvonky u dveří. To se pak těžce vstává do práce…," podotkl Bajgla.

Podle jeho slov situaci nevyřeší ani přivolaní policisté. Vandalové se prý hned po jejich příjezdu rozutečou, navíc je to jen dočasné řešení.

„Přivolaní policisté pak přidělávají starosti spíše obyčejným lidem. Sepisují s nimi záznamy, chtějí zvukovou nahrávku nebo fotografie. Podstatu ale obvykle nevyřeší," doplnil Bajgla.

Starosta vidí problém jinde

Starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka si ale přesto myslí, že loterie a herny ve městě nepředstavují zásadní problém. Má prý k dispozici vypracované studie, podle kterých herny městu neškodí. „Nemyslím si, že je situace natolik vážná, že bychom měli gamblerství ve městě řešit," je přesvědčen starosta. Záležitost prý konzultoval také s policisty.

„Došli jsme k závěru, že herny nejsou tou hlavní příčinou kriminální činnosti ani neohrožují zdraví obyvatel města," doplnil starosta Částečka.

Dalšímu řešení se prý ale nebrání. „Pokud uvidím čísla, která mě přesvědčí o opaku, budeme se tím samozřejmě zabývat," přislíbil. Důrazně ale podotkl, že příčinou stížností lidí nemusí být ani tak herny a loterie, jako spíše alkoholismus. Ten ale podle nespokojených obyvatel s hernami úzce souvisí.

V současné době ve městě funguje dvacet heren a provozovatelů loterií. Opozice má zájem na snížení jejich počtu. Vedení radnice se k tomu ale prozatím nemá.

Opozice: Omezte alespoň reklamu

Kromě nedostatečných důkazů o nebezpečných gamblerech je podle opozičních zastupitelů důvodem také to, že peníze z hazardu plynou do městského rozpočtu. „V aktuálním složení zastupitelstva s tím jsem smířený. Navrhuji ale, aby se omezila alespoň reklama, která gamblery do heren láká," navrhoval zastupitel Vlastislav Navrátil. Podle něj je třeba vyřešit, kde a v jaké míře bude reklama po městě rozmístěna. Zakázal by například blikající reklamu. Jako řešení vidí také omezení její velikosti na 80 centimetrů na výšku a 50 centimetrů na délku.

Nepřehlédnutelné reklamy v centru města nechápe. „Pamatuji, kdy v městské památkové zóně památkáři vyměňovali okna, aby vše bylo v souladu s požadavky památkářů, ale reklamy na herny nikomu nevadí…" rozčílil se Navrátil. Na straně nespokojených obyvatel stojí také zastupitelka Irena Brouwnerová, která jako možné řešení vidí například omezení provozní doby heren.

Jaký máte na věc názor? Diskutujte na webu nebo Facebooku Valašského deníku