Ještě na jaře se mluvilo o roku 2019. „Aktuálně je vypracovaná projektová dokumentace pro vydání územního rozhodnutí, kterou nyní posuzuje odbor územního plánování a stavebního řádu,“ informoval vedoucí odboru komunálních služeb meziříčské radnice David Černoch.

Proměna náměstí bude spočívat hned v několika zásadních úpravách. „Komunikace, chodníky a zpevněné plochy na náměstí budou vydlážděné žulovou kostkou. Na náměstí zůstane zachováno pětatřicet parkovacích míst ze současných pětapadesáti,“ nastínila mluvčí města Renata Votrubová. Podotkla, že zde nově přibude pítko a vodní prvek s nočním LED osvětlením.

„V prostoru náměstí je navrženo osm přípojných míst pro prodejní stánky. V centrální ploše náměstí se vysadí osm stromů, přičemž stávající vánoční strom i všechny javory se zachovají,“ dodala Votrubová s tím, že součástí obnovy bude také pořízení nového mobiliáře.

Náklady na revitalizaci se podle předběžných odhadů vyšplhají na necelých dvaačtyřiceti milionů korun.

Valašskomeziříčské náměstí, které je součástí městské památkové zóny, je dlouhé 110 metrů a široké přibližně 60 metrů. Náměstí vzniklo při založení města zřejmě ve 2. polovině 13. století.