Lidé, kteří odebírají ve Valašském Meziříčí teplo od společnosti CZT, teď ušetří stovky korun ročně. Důvodem je příznivý vývoj ceny zemního plynu i skutečnost, že se Valašské Meziříčí stalo jediným vlastníkem CZT. Teď mohou radní ovlivnit kromě ceny také investiční strategii firmy. „Když řekneme, že bude připojena další škola nebo školka, už nám do rozhodování nemůže nikdo mluvit," podotkl starosta města Valašské Meziříčí Robert Stržínek. Napojeni jsou obyvatelé města i školní zařízení. „Takto ušetříme obrovské peníze, protože cenu nastavíme tak, aby společnost měla na obnovu a rozumnou expanzi. Navíc, nepotřebujeme generovat zisk, který by si odnášeli společníci nebo kdokoli jiný domů. Máme tam zaměstnané tři špičkové lidi, takže vše řídíme s minimálními náklady," dodal starosta. Upozornil také, že soustava by bez zásadních investic a oprav mohla fungovat dalších třicet let. A připojovat se mohou další objekty. „Je pro nás důležité mít co nejvíc fixních odběratelů, protože tím můžeme snížit cenu tepla pro všechny," řekl Stržínek.

Konkrétně změna v současné době znamená, že lidé budou platit průměrně o 30 korun za gigajoul (GJ) méně. Výrazně nižší náklady na nákup tepla se projeví v ročním vyúčtování. Všem zákazníkům se původně plánovaná cena tepla 569 Kč/GJ včetně DPH podle způsobu odběru sníží v rozmezí na 535 až 540 Kč/GJ včetně DPH.

Meziříčané jsou s takovou politikou spokojeni. „Zatím jsem to ještě nepočítal, ale určitě to vyjde tak, že ušetříme přes tisícovku, takže jsem spokojený," uvedl například Milan Horák z Valašského Meziříčí.

Ve Vsetíně mají teplo dražší. Pozitivní ale je, že se zde systematicky snaží soustavu opravovat a také umožnit uživatelům, aby si odběr sami regulovali.

Do konce prázdnin obnoví soustavu například v lokalitě Trávníky Bečva. Rekonstrukce je spojená s instalací objektových předávacích stanic do teplem zásobených domů.

Ve Vsetíně se současná cena pohybuje od 477,25 koruny včetně DPH na výstupu ze zdroje do 661,25 koruny za GJ včetně DPH na vstupu do vytápěného objektu z domovní předávací stanice.

ROŽNOV A VSETÍN CENU NEMOHOU OVLIVNIT

„Město Vsetín nemá žádný podíl ve společnosti Zásobování teplem Vsetín. Tudíž nemá žádné možnosti, jak cenu tepla ovlivnit," vysvětlila mluvčí Městského úřadu Vsetín Adéla Kousalová.

Také v Rožnově pod Radhoštěm zajišťuje distribuci tepla soukromá firma. „Jde o záležitost společnosti Energoaqua," reagoval mluvčí radnice v Rožnově pod Radhoštěm Tomáš Gross.

Právě v souvislosti s cenami tepla ve městě v posledních týdnech vznikla debata. Bližší informace zjišťujeme.

TÁŇA MARKOVÁ