O prázdninách přibývá starost o bezpečí svých vnuků především prarodičům. Prázdniny tráví u dědy Josefa Bubely ze Vsetína třeba devítiletý Honzík. „O vnuka se bojíme, ale snažíme se ho učit bezpečnosti už od malička. Takže o prázdninách větší strach nemáme," říká Josef Bubela. Připouští ale, že hlídat jej musí. „To děláme stejně pořád. Dbáme na prevenci celoročně, takže když jedeme třeba na kole, helmu a chrániče má Honzík vždycky," doplnil zodpovědný dědeček. Jeho slova ostatně potvrdil také sám Honzík. „Máma mě pořád hlídá, tak jsem už naučený dávat pozor a zatím se mi to daří," prozradil Honzík.

Podobně situaci vidí také Radomír Žídek z Valašské Polanky. „Snažíme se vnuka vést k opatrnosti a bezpečnosti po celý rok, takže větší strach nemáme. Je šikovný a opatrný," říká Radomír Žídek.

Statistiky však dokazují, že takových zodpovědných rodičů a prarodičů není mnoho. Podle mluvčí valašskomeziříčské nemocnice Hany Szotkowské patří prázdniny mezi období, kdy úrazovost pravidelně roste. „Nejčastějším důvodem prázdninových úrazů je neopatrná jízda na kole, kolečkových bruslích či skateboardech. Nechybí ani zranění na koupalištích," uvedla Szotkowská. V poslední době ale přibývá také počet zranění na trampolíně.

Zvýšený počet výjezdů mají o prázdninách pravidelně záchranáři. „Zajímavé je, že i když děti i rodiče jsou v poslední době pečlivější a dbají na bezpečnostní vybavení při sportu, úrazům se mnohdy nevyhnou," prozradil mluvčí Zdravotnické záchranné služby ve Zlíně Petr Olšan.

Letos v létě nebylo podle něj naštěstí žádné závažnějšího charakteru. „Vyjížděli jsme i na tábory. Tam bývají vždy zdravotníci z řad vedoucích. Když se ale stane závažnější úraz, volají pro jistotu také nás," doplnil Olšan.

Mezi nejčastější prázdninové úrazy patří zlomeniny zápěstí, předloktí a také úrazy hlavy. Lékaři upozorňují, že typické prázdninové úrazy mívají často vážnější následky než ty, které se stanou v průběhu školního roku.

Autor: Martina Havlíková