„Velkým hitem posledního roku, roku a půl jsou nealko ochucená piva. Stálicí je alko desítka. Cyklisti moc dobře ví, že by alkohol neměli, ale to jedno pivo si dopřejí,“ prozradil barman Petr Ženatík z Centra u Přístavu v Napajedlech na Zlínsku. Právě Centrum u Přístavu patří mezi vyhlášené občerstvovací zastávky na cyklotrase lemující Baťův kanál.

Po výšlapu jedno pivo a žebírko

To, že si cyklisté jako odměnu za ujeté kilometry nejčastěji dopřávají pivo potvrzují i v dalším občerstvení podél Baťova kanálu. Tentokrát Na Rejdě ve Spytihněvi na Uherskohradišťsku.

„Bezesporu ve velkém jede spotřeba ochuceného nealko piva mezi ženami. Pánové si dávají klasicky desítku,“ řekl Jan Bičan z Restaurace Na Rejdě.

To v otázce jídel už jsou chutě cyklistů velmi rozdílné. Od langošů, smažených tvarůžků, přes kuřecí stripsy až po grilovaná žebra a vepřová kolena.

„Povětšinou roznáším takové jednoduché jídlo k pivu jako tlačenka, utopenci. Ale jsou i tací, kteří si dají třeba pořádné grilované žebro,“ vyjmenoval Oldřich Sítko, provozovatel Hostince s rozhlednou U Holáňů na Prženských pasekách na Vsetínsku.

V hlavní roli počasí

„Taky si dáváme jídlo. Když už jedeme na výlet, tak ať si to pořádně užijeme,“ prozrazuje Veronika Zapletalová.

„Já i syn si dáme vždy pití a třeba i zmrzlinu,“ pokračuje Veronika.

Na kole se však vždy chová zodpovědně. „V posledním občerstvení kousek od domova si dám i pivko. Ale zbytek cesty dojdu domů pěšky. Se synem bych si ani nedovolila jet s alkoholem v krvi,“ zdůrazňuje Zapletalová.

I přesto, že cyklistů vyjíždí v hlavní sezonu na výlety velké množství, i byznys v okolí cyklostezek není tak růžový, jak se může zdát. Poukazuje na to i Alois Odstrčil z Kroměříže z občerstvení U Sosny, která je výhradně založena na cyklistech.

„Je to o počasí. Jeden den je pěkně a druhý den zima a prší. Ale kdo je připraven, není překvapen. A když prší? Máme zavřeno. Odpočinek je někdy potřeba,“ bere Odstrčil riziko podnikání s nadhledem