Ředitel Městské policie Rožnov pod Radhoštěm Aleš Pilař by momentálně potřeboval přibrat čtyři posily. „Máme dvacet zaměstnanců, z toho devatenáct strážníků. Při čtyřiadvacetihodinovém provozu by bylo ideální mít na každou směnu aspoň o jednoho strážníka navíc,“ vypočítal.

Přes léto je situace ještě komplikovanější. „Samozřejmě chce každý dovolenou. Už prvního ledna otevírám dlouhodobý kalendář, kde si zaměstnanci zapíšou svůj termín a my už s tím počítáme,“ doplnil ředitel.

Spolu s velitelem musí udržet akceschopnost směny, počet sloužících nesmí klesnout pod určitý stav. „V letní sezoně musíme s lidmi šibovat. Když je to nezbytně nutné, vezmeme prostě se zástupcem opasky a vyrazíme do ulic i my dva,“ popsal krizové řešení situace Aleš Pilař.

Město Vsetín je na tom s aktuálním stavem podobně. I tady chybí momentálně čtyři zaměstnanci. „Ve výkonu služby je dvacet strážníků plus ředitel a zástupce. Nejsme tak velká městská policie, abychom stavili více hlídek. Přes týden jsme schopní sestavit jednu. Alespoň o víkendu se snažíme mít připravené dvě hlídky,“ řekl ředitel vsetínských strážníků Patrik Pecina. 

Stejně jako jinde naráží na problém při náboru nových policistů. „Měli jsme tři výběrová řízení za poslední dobu, ale bez výsledku. „Firmy nabízí dobré peníze, Policie České republiky i armáda náborové příspěvky, těžko se konkuruje,“ pokrčil rameny Pecina s tím, že tento stav je neutěšený v celé republice.

V MEZIŘÍČÍ NOVÉ KOLEGY NAŠLI

„Po posledním pohovoru se nakonec uchazeč rozhodl jít k armádě. Pomoci by mohl nový projekt prevence kriminality. Přijatí asistenti budou prostředníky mezi námi a sociálně vyloučenými. Domovníci na Poschle budou dohlížet na majetek města. Výhodou je, že znají jazyk a osobně i tamní lidi,“ představil s nadějí projekt, který odstartuje v září tohoto roku.

Osmadvacet strážníků včetně ředitele a dále tři asistenti prevence, tři domovníci a jedna manažerka prevence kriminality. To je současný stav valašskomeziříčských strážníků. „Loni jsme doplňovali stavy o tři strážníky. Že by byl o pozice velký zájem, předevší co se použitelných kandidátů týče, se říct nedá. My jsme ale měli to štěstí, že se k nám přihlásili i opravdu kvalitní lidé, které jsme nakonec vybrali,“ podotkl ředitel tamní městské policie Jan Camfrla.

MLADÍ MAJÍ ČASTO PROBLÉM S FYZIČKOU

Narážel na skutečnost, že spousta uchazečů, především z řad mladých lidí, mívá u přijímacího řízení problémy jak s absolvováním psychotestů, tak fyzické prověrky. „Zatím jsme stavy ale vždy dokázali naplnit, samozřejmě se pak musejí dělat opatření, aby strážníci neutíkali jinam,“ dodal Camfrla s tím, že v současné době dosahují roční náklady na jednoho meziříčského strážníka zhruba 570 tisíc korun.