Jednání o budoucí podobě vedení města jsou u konce. Další čtyři roky povede Vsetín koalice KDU-ČSL, STAN a ANO.

Do pátku běží lhůta pro podávání protestů k výsledkům voleb. Pakliže se žádný neobjeví, může se svolat ustavující zastupitelstvo. Trojkoalice se dohodla na datu 5. listopadu.

Na spolupráci tří nejúspěšnějších stran se jejich zástupci dohodli v pondělí. Potvrdil to lídr vítězné KDU-ČSL a nynější starosta Vsetína Jiří Růžička.

„Budeme tvořit koaliční smlouvu, kterou podepíšeme příští týden, a programové prohlášení společně se STAN a ANO. Utvoříme koalici o jedenácti hlasech,“ informoval.

Jiří Růžička tak zůstane starostou. První místostarostka bude taktéž kandidátka za lidovce Simona Hlaváčová. Ve funkci zůstává také druhý místostarosta Tomáš Pifka ze STAN. Nováčkem a třetím místostarostou je Pavel Bartoň ANO.

Do zastupitelstva poskočil z desátého místa kandidátky. Málokdo očekával, že rovnou na post místostarosty.

„Ještě to není jisté, zatím jsme podepsali memorandum. Chystá se koaliční smlouva, pak teprve budou volby a mohu se stát místostarostou,“ prohlásil s opatrností možný třetí muž radnice.

Do funkce jde s tím, co hlásal jeho předvolební slogan.

„Měli bychom začít co nejvíce spolupracovat, zejména vedení a zastupitelstvo,“ uvedl s tím, že cenné mohou být jeho zkušenosti.

Pavel Bartoň je nasbíral za šestnáct let ředitelování v Alcedu, příspěvkové organizaci, zařízení školského typu.

Je si vědom, že vedení města je něco jiného.

„Myslím, že umím jednat s lidmi a taková funkce je hlavně o lidech. Celé to musí směřovat k pozitivním výsledkům. V tomto směru bych mohl být užitečný,“ dodal.

Kromě Bartoně se novou tváří vedení města stal také Jiří Žůrek ze STAN. Lídr této kandidátky Tomáš Pifka se na spolupráci s novými kolegy těší.

„Jsou z těch, kteří pracují pro město dlouhodobě v oblasti volnočasové a sportovní. Spousta lidí je zná, proto mandát získali. Donesou zase jiný pohled,“ netajil staronový místostarosta.

S utvořenou koalicí je spokojený.

„Tato varianta je životaschopná, má stabilní podporu a bude funkční. Nenaskakuje do ní moc lidí, můžeme pracovat od začátku hned po zvolení. Přerozdělili jsme si kompetence, které ale ještě nejsou pevně stanovené, budou součástí koaliční dohody,“ uvedl.

Ta zahrnuje i nový post, město povedou po dvou volebních obdobích opět tři místostarostové.

„Je tady velká investice nádraží a přednádraží. Přijdou jednání s velkou škálou subjektů. Starosta bude vytížený, tím pádem je přiměřené, že kompetence přerozdělíme na místostarosty tak, aby byl zachovaný běžný chod města ve všech ohledech a oblastech,“ dodal Tomáš Pifka.

PIFKA: VOLIČI SE MAJÍ DOBŘE, JINAK BY JICH PŘIŠLO K VOLBÁM VÍC

Netajil radost nad tím, že Vsetín se nevydal cestou jiných měst, kde byl vyšachovaný soupeř.

„Slušnost není hanba. To, že se domluvila první, druhá a třetí strana, je v pořádku. Zcela respektujeme výsledek voleb. Voliči vyjádřili, že žádnou zásadní změnu nechtějí a mají se dobře. Kdyby se měli špatně, byla by ve Vsetíně ve volbách vyšší účast,“ konstatoval Pifka.

Čtvrtou stranou, která nejlépe uspěla ve volbách, je Koalice pro otevřený Vsetín (KOV). Ta po jednáních opět míří do opozice.

„Chceme konstruktivně spolupracovat tam, kde to povede k dobrému rozvoji města. Zároveň ale budeme nemilosrdně kritizovat ty návrhy a kroky vedení města, ve kterých uvidíme nepravosti, nebo věci, které městu škodí,“ uvedl Michal Berg, lídr kandidátky.

Nové vedení Vsetína tvoří:

Jiří Růžička - starosta (KDU-ČSL)
Simona Hlaváčová - 1. místostarostka (KDU-ČSL)
Tomáš Pifka - 2. místostarosta (STAN)
Pavel Bartoň - 3. místostarosta (ANO)
Radu města doplní:
Róbert Teleky (KDU-ČSL)
Jiří Žůrek (STAN)
Martina Hovořáková (ANO)