Meziříčští zastupitelé přiklepli hokeji jeden a půl milionu korun ročně. O setrvání klubu ve druhé lize brzy rozhodne výkonný výbor

Na mimořádném zasedání o tom v minulém týdnu rozhodli meziříčští zastupitelé. Příspěvek do jisté míry řeší finanční krizi klubu a může zajistit, že druhá hokejová liga se ve Valašském Meziříčí bude hrát i v nové sezoně.

Místopředseda HC Valašské Meziříčí 2005 Pavel Vanduch sice rozhodnutí zastupitelů přijal, velký optimismus ale neprojevil.

„Ze strany města jde zcela určitě o vstřícný krok. Věřím, že napomůže k tomu, aby se náš klub stal navenek důvěryhodnější," vyjádřil se místopředseda.

Podle něj ale rozhodující slovo náleží až výkonnému výboru klubu.

„Je na něm, zda shledá pomoc města jako dostačující. Pokud ne, nelze vyloučit, že nová hokejová sezona dospělých ve Valašském Meziříčí nezačne. Nebo začne, ale na úplně jiné úrovni, než jsme zvyklí doposud," řekl Valašskému deníku po zasedání zastupitelů Pavel Vanduch.

Rozhodnutí výkonného výboru HC Valašské Meziříčí 2005 podle něj padne do čtrnácti dnů.

Město se usnesením zastupitelů meziříčským hokejistům zaručuje, že jejich činnost až do roku 2018, kdy se uskuteční komunální volby, každý rok podpoří částkou 1,5 milionu korun.

Přitom původně klub žádal o jeden milion korun částku vyšší. To však zastupitelé nepodpořili. „Milion je určený pro mládež a pro dospělé půl milionu," upřesnil rozdělení schválené roční podpory meziříčský místostarosta Josef Vrátník (BEZPP).

Podle něj je současný stav klubu, který na platech hráčům a úhradách dalším spolupracujícím subjektům dluží 1,1 milionu korun, odrazem minulých let.

„Nové vedení klubu i město sklízí plody toho, co se tu dělo v minulosti. Proto se nyní situací musíme velmi vážně zabývat," dodal místostarosta Josef Vrátník.

Jemu, ale i dalším zastupitelům a části veřejnosti se líbí model, který uplatňují například v Kroměříži.

„Finančně město podporuje pouze mládežnický sport. Dospělí si musí peníze sehnat sami. Radnice jim nedává nic," nastínil zastupitelům meziříčský místostarosta.

Ostře se vůči dosavadním praktikám podpory hokeje ve městě při červnové prezentaci klubu před zastupiteli vyjádřila Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL).

„Neustále hokej podporujeme nemalými částkami. Nic se ale, i přes sliby například s umořením dluhu, nelepší. Klub je stále zadlužený. Účetnictví je netransparentní. Nevíme, jak bylo s dosud poskytnutými penězi naloženo. Je potřeba tuto situaci zásadně změnit," konstatovala zastupitelka.

Na její výtky usnesení úterní schůze valašskomeziříčských zastupitelů nezapomnělo.

Přidělení peněz podmínilo předložením všech dokumentů potřebných k ukončení auditu.

„Současně taky požadujeme, aby se členy výboru hoikejového klubu stali čtyři zastupitelé. Ti radnici zajistí kontrolu toho, co se uvnitř klubu děje a dohlédnou na správnost využívání peněz, které město klubu poskytne," dodal starosta města Robert Stržínek (ANO).

Co na to místní?

Rozhodnutí zastupitelů pomoci hokeji ročně půldruhým milionem dělí obyvatele města na dva tábory:

Rostislav Zuzaňák: „Souhlasím. Hokejisté udělali pro propagaci města hodně. Starají se také o mládež. Jestli mají problémy, je dobře, že jim město pomůže."

Karel Navrátil: „Nelíbí se mi to. Město pořád pomáhá jenom hokejistům. O ničem jiném se nemluví. Co bude dělat radnice, až přijdou ostatní? Vodáci se skvělými reprezentanty na evropské úrovni, volejbalisté, kuželkáři a další. Pro všechny musí platit stejná pravidla. Je to vůči ostatní nespravedlivé rozhodnutí."