Zájem ze strany lidí ve Zlíně v minulých letech rapidně vzrostl, například v Otrokovicích je ale ustálený a ve Slavičíně mírně klesá. Ve Valašských Kloboukách byl ovšem tak nízký, že službu zrušili.

Půjčit si od zlínské radnice může od roku 2002 občan i podnikatel, který vlastní nemovitost na území města. Finance musí využít na opravu bytu nebo rodinného či bytového domu, a to například na zateplení, opravu střechy, výměnu oken, ale i na opravy rozvodů vody, elektřiny a plynu.

Otrokovice nabízejí 12,5 milionu korun

„Splácet může až pět let s tříprocentním ročním úrokem. Poskytnutá částka se liší podle účelu úvěru. Například na obnovu střechy starší deseti let mohou majitelé žádat až sto padesát tisíc korun,“ sdělila mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Dodala, že pro letošní rok vyčlenila radnice z rozpočtu pro úvěry na bydlení téměř osm milionů korun, což je o milion sedm set tisíc více než v roce předešlém a o pět a půl milionu více než v roce 2007. „Objem financí, který na tento typ úvěrů město vyčleňuje, je každým rokem vyšší. Od loňského roku poskytujeme také na některé účely vyšší částky, protože rostou ceny stavebních prací. Dá se říci, že i zájem ze strany občanů roste,“ podotkla Masaříková.

Otrokovice nabízí úvěry občanům desátým rokem. Za uplynulé roky si od radnice půjčily téměř tři stovky lidí částku přesahující 26 milionů korun. „Jelikož máme od občanů velmi kladné reakce na fungování fondu a sami v něm spatřujeme možnost pomáhat, budeme v poskytování úvěrů pokračovat i v příštích letech,“ ujistila otrokovická starostka Radoslava Matuszková.

Podobně jako ve Zlíně si lidé mohou od města vypůjčit finance na pět let, ale s ročním úrokem o jedno procento vyšším než ve Zlíně. V porovnání s krajským městem si však pro půjčky otrokovická radnice vyčlenila více, a to až 12,5 milionu korun.

„Maximální částka, na niž lze čerpat úvěr z Fondu rozvoje bydlení, činí 443 tisíc korun, a to na střešní nástavbu rušící rovnou střechu bytového nebo rodinného domu, při podmínce, že přitom vznikne nový byt,“ přiblížil mluvčí Milan Plesar. Kromě již zmíněných oprav mohou v Otrokovicích navíc občané nově čerpat úvěr i na rekonstrukci bytového jádra, na niž radnice poskytne až sedmdesát tisíc korun.

Úvěry na bydlení nabízí rovněž slavičínská radnice, letos dvanáctým rokem. Kromě občanů už dva roky poskytuje tuto službu i podnikatelům. Úrok činí pět procent za rok, splatnost je pět let.

Lidé si mohou půjčit sto padesát tisíc

„Objem peněz, který nabízíme, se většinou odvíjí od počtu žadatelů a pohybuje se mezi milionem až dvěma miliony korun na rok. Je to koloběh.Lidé finance vrací a jiní si je půjčí,“ sdělil místostarosta Pavel Studeník.

Zájemci si mohou půjčit maximálně sto padesát tisíc korun, konkrétně třeba na obnovu fasády. Žadatelů prý bývá tak pětadvacet až třicet ročně. „Dá se říct, že jich ubývá, právě proto jsme nabídli službu i podnikatelům. Vysvětlujeme si to i tak, že lidé už mají svá obydlí vesměs opravená, což přispívá také k upravenějšímu městu,“ pochvaloval Studeník.

Radnice ve Valašských Kloboukách, která v loňském roce tuto službu pro občany kvůli malému zájmu zrušila, spatřuje důvod spíše v konkurenceschopnosti obcí ve srovnání s bankami.

„Banky mohou nabídnout větší částky a srovnatelné úroky, než jak tomu bylo u půjček z Fondu rozvoje bydlení. Půjčky také byly poměrně nepružné, zákon nařizoval postup žádosti přes několik schvalování, a tak mohlo přidělení financí trvat až tři měsíce. Oproti tomu občan získá od banky peníze prakticky okamžitě,“ vysvětlila Zvonková.