Většinou se drží v mezích rozpočtů loňských oslav. Ohňostrojů se letos dočkají lidé třeba ve Vsetíně, Valašském Meziříčí či Zubří.

V Meziříčí se lidé sejdou poslední den v roce na náměstí. Na oslavy je vyčleněna doba od sedmnácti do dvaceti hodin. „Celý program odstartují soutěže pro děti a jim určená diskotéka,“ řekl místostarosta města Jiří Pernický.

Čtvrt hodiny před devatenáctou přítomné pozdraví starosta města Jiří Částečka a pronese novoroční přání. V sedm večer už se zraky shromážděných upřou na nebe, kde se bude po deset minut odehrávat světelné představení podkreslené hudbou. Show zajistí pyrotechnická firma.

Oslavy budou poté pokračovat do osmé hodiny večerní hudební produkcí. Chybět nebude ani občerstvení, které prodejci nabídnou ve čtyřech dřevěných stáncích.

„Náklady na letošní oslavy včetně ohňostroje, hudební produkce i novoročního úklidu nepřesáhnou sedmdesát tisíc korun. To odpovídá loňsku,“ shrnula mluvčí meziříčské radnice Vendula Králová.

Nebe nad Vsetínem ozáří silvestrovský ohňostroj hned dvakrát. Ten první, menší už vpodvečer, druhý, velkolepější pak o půlnoci.

Oslavy ve Vsetíně pořádá radnice společně s Domem kultury a střediskem volného času Alcedo. V šestnáct hodin začne v centru města na Svárově dětský Silvestr. „Zábavný podvečer budou provázet písničky a soutěže a vyvrcholí ohňostrojem. Novým lákadlem pro děti letos bude tombola,“ přiblížila produkční tamního domu kultury Eva Liďáková.

Program pro dospělé začne v jedenáct večer diskotékou pod širým nebem. Následovat bude novoroční přípitek se starostkou města Ivetou Táborskou a druhý ohňostroj.

I ve Vsetíně udrželi rozpočet oslav v mezích minulého roku. „Oslavy, včetně zajištění ozvučení, ochranky i ohňostrojů, vyjdou na osmdesát tisíc,“ prozradila Liďáková.

Bez organizovaného veselí se letos obejdou v Rožnově pod Radhoštěm. Radnice společné vítání nového roku nepřipravuje. „Hlavním důvodem jsou finance. V rozpočtu města prostředky na silvestrovské oslavy nevyčleňujeme,“ uvedl mluvčí města Tomáš Gross.

V Zubří se lidé sejdou k přivítání nového roku 1. ledna v podvečer. O půl šesté v centru města vystoupí chrámový sbor, který zazpívá koledy a státní hymnu. Novoroční přání pronese starosta města Jiří Randus.

Vítání nového roku vyvrcholí v Zubří tradičním ohňostrojem. „Zaplatíme za něj stejnou částku jako vloni. Necelých čtyřicet tisíc korun,” uvedl starosta.