Vůbec největší zajímavostí ve Zlíně bude letos podle vedoucího oddělení městské zeleně Stanislava Pospíšilíka dvoumetrová květinová pyramida z převislých muškátů.

„Vytvoříme ji z květin v parku u zámku asi v polovině května po třech zmrzlých. V tuto dobu plánujeme také vysadit asi na patnácti místech ve městě květinové letničkové záhony, a to v centru, na Cigánově i na Jižních Svazích,“ přiblížil Pospíšilík.

Chybět prý nebudou ani závěsné truhlíky se surfiniemi a pelargoniemi na sloupech veřejného osvětlení v centru města i před kostelem Panny Marie Pomocnice křesťanů.

Upravit chce Zlín také prostory u obchodního domu Baťa v ulici Dlouhá. „Na podzim už jsme tam vysadili okrasné ibišky, které budou kvést v létě. Už na jaře by měly tamní prostory ozdobit také vysazené narcisy, které ještě doplníme trvalkami,“ uvedl dále Pospíšilík.

Tisíce kusů cibulovin, například tulipány, krokusy, sněženky a bledule, už jsou půl roku v zemi na různých místech ve městě. Magistrát také nakoupil dvacet tisíc kusů letniček a tisícovku trvalek.

Na jarní výsadbu ve Zlíně padnou podle vedoucího odboru městské zeleně Iva Divokého stovky tisíc korun nejen z městské pokladny, ale i od sponzorů. Letos se totiž Zlín plánuje zapojit do soutěže Město v květech.

Kroměříž zkrášlí záhony s voskovkami, pomněnkami i sedmikráskami, a to především v historickém centru a na sídlišti Slovač. „Počítáme i s muškáty v závěsných koších a mobilními truhlíky s cibulovinami. Je ale nejisté, jestli vykvetou, byla celkem tuhá zima,“ poznamenal vedoucí městské zeleně Martin Posolda.

Rostlinek vysadí najatá firma Biopas ve městě asi deset tisíc kusů. „Jarní výsadba ve městě Kroměříž bude provedena ve stejném rozsahu jako v předchozích letech. Zajímavostí bude motiv znaku města z barevně vhodných druhů na Velkém náměstí,“ prozradil vedoucí střediska Martin Koňárek.

Na zvelebení města už se nyní chystá také Uherské Hradiště. „Předpokládáme jej minimálně ve stejném rozsahu jako loni včetně trvalkových a letničkových záhonů. Navíc vysadíme asi sedmdesát kusů alejových stromů v místech, kde se dřeviny kácely,“ objasnila mluvčí Petra Zemčíková.

Petunie, afrikány nebo muškáty nebudou chybět ani v centru Vsetína. „Muškáty ale letos vysadíme zřejmě pouze do závěsných truhlíků na sloupy veřejného osvětlení, protože sazeničky byly v minulých letech častým terčem zlodějů,“ řekla mluvčí města Eva Stejskalová.