Obyvatelé měst se na vánoční osvětlení ulic těší. „Je to příjemné jít po cestě z práce osvětlenými ulicemi. Už se těším, až je rozsvítí. Spíše mi vadí výzdoby v obchodech, kde mají Vánoce už od začátku října," řekl Jiří Adamec ze Vsetína. V Rožnově pod Radhoštěm začnou s instalací výzdoby až týden před první adventní nedělí.

Na vánoční strom pověsí sto ozdob

„Žádné změny dělat nebudeme. Stejně jako v minulém roce máme k dispozici čtyřiadvacet světelných girland na vánoční strom a dalších více než sto ozdob, které rozmístíme na Masarykovo náměstí," uvedl mluvčí Rožnova Stanislav Gross.

Slavnostní rozsvícení výzdoby a vánočního stromu plánují na půl pátou 30. listopadu. „Co se týká nákladů za energii, ty jsou zanedbatelné. Jedná se jen o zhruba patnáct set korun," doplnil Gross.

Ve Vsetíně začali s instalací žárovek už v pondělí. „Bude stejné jako loni. Osvětlení lidé najdou na obvyklých místech, před Svárovem, na Dolním náměstí, na Smetanově ulici a dalších," prozradil ředitel Technických služeb (TS) Vsetín Jan Štěpánik.

Vánoční ozdoby v ulicích tvoří led-žárovky, které jsou podle Štěpánika úsporné. „Máme je zapojeny do veřejného osvětlení. Kolik nás jejich provoz stojí, tak nejde jednoznačně povědět. Půjde však o zanedbatelnou částku," vysvětlil ředitel TS Vsetín.

Meziříčí a Rožnov 30. listopadu

Pracovníci technických služeb, ale museli řešit jeden problém. „Bylo nutné vyměnit celou jednu sadu žárovek. Skončila jejich životnost a my chceme, aby nám osvětlení ve stejném množství mohlo sloužit ještě další roky," řekl Štěpánik.

Jen žárovky stály třicet tisíc korun. Celkové náklady na výměnu byly 380 tisíc korun. „Rozsvícení vánoční výzdoby je naplánováno na už tradiční termín, pátého prosince," informovala mluvčí Vsetína Jana Čadová.

Také ve Valašském Meziříčí museli zástupci města investovat do oprav vánočního osvětlení. „Vyčlenili jsme na ně pětatřicet tisíc korun. Jinak žádné změny nejsou," řekla mluvčí města Renata Votrubová.

Slavnostní rozsvícení zde plánují na stejný den jako v Rožnově pod Radhoštěm. „Uskuteční se třicátého listopadu o půl šesté podvečer," doplnila Votrubová.