Dále vylíčil, že strážníci udělili osmnáctiletému mladíkovi pokutu za veřejné pohoršení. „Po zaplacení pěti set korun jsme jej vykázali z prostorů Českých drah,“ řekl Vašut.

Zásahy proti opilým bezdomovcům i mladým výtržníkům se v Rožnově množí. Městským policistům proto došla trpělivost.

„S kolegy jsme zpracovali vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu v některých částech města. Například na autobusových zastávkách, na vlakovém nádraží, u škol, u mateřinek, u obchodů i v parku,“ vyjmenoval šéf strážníků s tím, že předpis pošle právníkům městského úřadu.

Starosta města Jaroslav Kubín je přesvědčen, že vyhlášku schválí radní i zastupitelé. Platit by pak mohla už v létě. „Jediné, co budeme muset dobře zvažovat, jsou místa, kde se nebude moct pít. Město si ale tento právní předpis zaslouží, opilců je tady čím dál více,“ sdělil Kubín.

Vyhlášku připravuje Rožnov po vzoru Ústí nad Labem, které je prvním městem, kterému prošla u nadřízeného orgánu. A to proto, že postihuje jen přesně vymezené části.

S alkoholem se rozhodli bojovat také ve Vsetíně. Vyhláška, kterou se budou zabývat tamní zastupitelé v květnu, zakazuje pití alkoholu v centru města, v blízkosti škol, sportovišť i nákupních center.

„Opakovaně jsme se setkávali se stížnostmi obyvatel města, kterým se nelíbilo, že se v okolí supermarketů povalují opilci. Jen loni jsme řešili zhruba dvě sta takových případů,“ vysvětlil ředitel městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák.

Právní předpis, který by omezoval konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, zatím nepřipravují ve Valašském Meziříčí. „To je ale aktuální stav, do budoucna nic nevylučuji,“ uvedl mluvčí tamní radnice Josef Beneš.

Místní strážníci bojují zejména s opilci na vlakovém nádraží a parkovišti u Kauflandu. „Vyhláška by problém nevyřešila, neboť tato místa nejsou majetkem města. A jinde už se podnapilí lidé tak neshlukují,“ upozornil Beneš.