„Od půl třetí do čtvrt na sedm ráno zpřístupníme veřejnosti hlavní kopuli s velkým dalekohledem,“ potvrzuje zástupce ředitele hvězdárny František Martinek a dodává, že při širším zájmu instalují několik menších dalekohledů na přilehlé zahradě. Připravena bude také počítačová prezentace, v níž se lidé dovědí něco více nejen o zatmění Měsíce, nýbrž i Slunce.

S počasím, jež může podmínky pro pozorování zásadně ovlivnit, je to podle astronoma padesát na padesát. „Má být polojasno. Uvidíme, zda se předpověď naplní a co to s viditelností udělá v časných ranních hodinách,“ říká František Martinek. Pokud by přece jen z pozorování kvůli zatažené obloze sešlo, není nutné věšet hlavu. Letos 16. srpna se zatmění Měsíce – i když jen částečné - bude opakovat.

Nadcházející úkaz, při němž se Měsíc celým svým průměrem ocitne v zemském stínu, začne 21. února ve 2.43 hodiny částečným zatměním. Zatmění úplné potrvá od 4.01 hodin do 4.51 hodin. Poté bude opět následovat částečné zatmění spojené s výstupem Měsíce ze zemského stínu, které se uzavře v 6.09 hodin.

(eš)