Úplňkový Měsíc vstoupí do stínu Země ve 22.01 hodin SELČ. Největší fáze zatmění nastane ve 23.31 hodin, kdy bude do zemského stínu ponořeno 65 procent, tj. necelé dvě třetiny průměru Měsíce.

Tehdy nám osvětlená a potemnělá část našeho vesmírného souputníka vytvoří na obloze „smajlíka“. To vše se ale bude odehrávat ve výšce pouhých 15° nad jihojihovýchodním obzorem.

Částečné zatmění potrvá necelé tři hodiny a skončí přesně v 1 hodinu po půlnoci. Poté ještě bude úkaz pokračovat fází polostínového zatmění, které však bývá nenápadné a téměř neviditelné.

Během celého zatmění se Měsíc bude na obloze pohybovat souhvězdím Střelce. Vpravo od něj uvidíme ve vzdálenosti jen několika úhlových stupňů jasnější bod – planetu Saturn.

A ještě více vpravo, nad jihojihozápadním obzorem, bude v souhvězdí Hadonoše nepřehlédnutelně zářit největší planeta Sluneční soustavy Jupiter.

Vsetínská hvězdárna bude od 22.00 do 01.00 hodin otevřená pro všechny zájemce o sledování zatmění. Kromě zatmění se pomocí dalekohledů také podíváme na některé další vesmírné objekty, především na obě již zmíněné planety Sluneční soustavy – Saturn se soustavou výrazných prstenců a obří Jupiter a jeho Galileovské měsíce Io, Europu, Ganymedes a Callisto.

Velkou zajímavostí nastávajícího zatmění je, že v tentýž den, tj. 16. července, uplyne přesně 50 let od startu Apolla 11 k Měsíci. Velitel Apolla Neil A. Armstrong pak 21. července 1969 vystoupil jako první člověk na jeho povrch.

Pavel Svozil, Hvězdárna Vsetín, Muzeum regionu Valašsko