Způsobují to letošní pravidla přijímaček, kdy do prvního kola mohly děti dávat přihlášky na tři školy a musejí svůj zájem po přijetí potvrdit zápisovým lístkem. Ten ale mohou ještě přenést jinam.

„Jen třetina z prvních přijatých potvrdila hned na základě výsledků nástup, a tak se brala řada žáků už ve třech vlnách na odvolání. Půlka zájemců si vzala totiž zase své lístky zpět, protože se rozhodli pro jinou školu, kam byli třeba dodatečně přijati a museli jsme brát zase další,“ posteskl si ředitel Střední průmyslové školy ve Zlíně Jaroslav Lednický.

Řada rodičů je podle něj ze situace nešťastná, stejně jako samotné školy. Zákonní zástupci už přijatých a pro některou školu rozhodnutých dětí prý ale v mnoha případech situaci neusnadňují.

„Pošleme jim rozhodnutí o přijetí a nedají nám vědět, že už jde dítě jinam. Musíme pak čekat na vypršení lhůt, kdy mohou donést zápisový lístek,“ poznamenal Lednický. Kvůli nedostatku žáků také vypsali druhé kolo přijímacího řízení, kam se mohou žáci znovu v nejbližších dnech přihlásit.

„Problém s potvrzováním zájmu se ale může opakovat,“ upozornil ředitel. Zatímco v minulých letech měli touto dobou za sebou prý informativní schůzku s rodiči přijatých, teď mají spíše jiné starosti.

„Problém je třeba naplánovat úvazky, hlavně u cizích jazyků. Nejde zatím totiž udělat třídy podle jazykových skupin, když se přijatí pořád mění,“ podotkl Lednický.

Ze způsobu letošních přijímaček je rozmrzelý. „Měli by to dát zaplatit tomu, kdo to v parlamentu prosadil, všehnu tu práci a výdaje navíc spojené s rozesíláním rozhodnutí,“ míní Lednický.

O něco lepší situace je prý například na zlínské obchodní akademii. „Bereme tři třídy, celkem sto dvacet studentů. Čekáme ještě asi deset zápisových lístků, ale ty už máme předběžně přislíbené,“ sdělil tamní ředitel Josef Rýdlo.

Ani on ale není spokojený. „Hodně se to měnilo a je to opravdu letos dost komplikované. Vyvíjí se to postupně. Dva uchazeči přišli a vzali si lístek, pak zase někdo nový lístek donesl,“ popisuje.

Věří, že už se ale tolik změn zájmu o studium nedočká. „Hůř jsou na tom technické předměty a od nás na průmyslovku naštěstí hned tak žáci nepřejdou,“ věří.

Situace se nelíbí ani zástupkyni ředitele Střední průmyslové školy Otrokovice Dagmar Pavlacké. „Z devadestáti žáků nám chybí stále asi patnáct ve dvou oborech. Školy ale teď vyřizují odvolání, takže každou hodinu to může být jiné,“ sdělila.

Možná se tak vyplní obavy ředitele zlínské SPŠ Lednického. „Myslím, že někteří studenti najdou někde dobrá volná místa i v září, a budou ještě tehdy přestupovat na jinou školu,“ uzavřel.