Místní myslivci také důkladně zdokumentovali pobytové znaky v okolí. Další medvědi se pohybují také v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách. Ochránci přírody zdůrazňují, že není důvod k přehnaným obavám ze setkání s medvědem při vycházkách do přírody.

„Lidé mohou běžně využívat turistické trasy a lesní cesty, ovšem nedoporučujeme prolézat houštiny, kde může medvěd přes den odpočívat," uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha.

Medvěd je podle ochránců přirozeně plaché zvíře a kontaktu s člověkem se vyhýbá. Aktivní je především za soumraku nebo brzo ráno.

Jedinec, který zavítal do Slezských Beskyd, je pravděpodobně sám. Zatoulal se ze sousedního Slovenska nebo Polska a hledá nové teritorium. Přitom může překonávat i větší úseky kulturní krajinou.

Ochránci přírody sledují pohyb několika medvědů v různých částech Beskyd a Javorníků už několik měsíců. Šelmy dosud zdejším hospodářům nezpůsobily žádné škody.

„Tento týden jsme například opět našli čerstvé stopy medvěda v blízkosti vesnic v Javorníkách. O jeho přítomnosti však víme právě jen podle stop v blátě a poškrábaného stromu. Nikdo z místních obyvatel si na medvědí výtržnosti nestěžoval," poznamenal Michal Bojda.

Dobrovolníci z takzvaných vlčích hlídek každoročně mapují pohyb huňáčů také na Malé Fatře. Vloni narazili na sedmatřicet různých jedinců. V posledních letech přitom není znám případ, kdy by medvěd napadl člověka.

„Výskyt několika málo medvědů v Beskydech a Javorníkách, které jsou rozlohou zhruba třikrát větší než národní park Malá Fatra, bych proto nepovažoval za riziko pro návštěvníky moravských a slezských lesů," dodal Bojda.

Přesto podle ochránců přírody nelze do budoucna vyloučit případné škody na hospodářských zvířatech nebo včelích úlech. Hnutí Duha proto doporučuje dobré zabezpečení ovcí, koz nebo včelstev.

Od dubna loňského roku navíc organizace ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy provozuje poradnu pro místní hospodáře. V případě aktuálního ohrožení stád nebo úlů zdarma půjčuje i elektrické ohradníky.

„Při množství lidí pohybujících se v oblasti Beskyd je zřejmé, že přítomnost tak velkého zvířete, jako je medvěd, neunikne pozornosti. Medvědi dnes nemají lehký život a lidé jim mohou pomoci svým ohleduplným přístupem, především tím, že se v horských lokalitách budou pohybovat jen po chodnících a cestách," doplnila Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy. (mib)