Včelaři nyní prodávají svoji surovinu za sto čtyřicet až sto šedesát korun za kilo

„Letošní rok je slabší. Medu je o padesát procent méně než loni,“ zhodnotil sezónu Karel Hladiš, předseda Okresního výboru včelařů v Uherském Hradišti.

Důvod k veselosti neměl ani chovatel Jan Švancer z Napajedel. „První snůška z řepky byla tak dvacetiprocentní. Nebyla lípa, nebyl akát, jen trocha malin. Medu je jen třetina oproti loňsku. Letos to nebude potravina, ale jen lék,“ pokrčil rameny.

Podobně popsal letošní rok i včelař Josef Okál ze Štípy. „Situace je katastrofální. Med není. Za posledních třicet let jsem tak bídný rok ještě nezažil. Letos je oproti loňsku o dvě třetiny nižší snůška. Postihlo to celou republiku,“ neskrýval rozčarování.

Nedostatek medu zdvihá jeho cenu. I když jen minimálně. „Včelaři jsou většinou starší pánové, mají stálé zákazníky a i když jim velmi výrazně rostou náklady, ceny zdvihat nechtějí. Očekávám proto, že cena medu vzroste z loňských sto deseti až sto dvaceti korun za kilogram jen na letošních sto čtyřicet až sto šedesát korun za kilogram,“ spočítal Okál a připomenul, že včelaři prodávají med většinou sami, takzvaně ze dvora.

Vyhrajte vstupenky na Truck sraz v Březůvkách

Soutěž o lístky na sraz a doprovodný program, který se koná v sobotu 21. srpna.

Více informací o soutěži a samotné akci zde!

Oslovení nakupující jsou připraveni zaplatit, za svoji oblíbenou potravinu, i vyšší částky.

„Med brávám v omezeném množství od kamaráda, který má včelstva a kupovat ho budu, i když cena stoupne,“ přikývl Milan Kadlec ze Zlína.

Kvalitního moravského medu se nehodlá vzdát ani Jiří Pánek ze Zlína. „Jsme na něj zvyklí. Nákup většinou obstarává dcera od soukromého medaře, který k ní chodí do práce,“ přisvědčil Pánek.

Kromě potíží s nepříznivým počasím přidělaly letos milovníkům včel vrásky na čele i nemoci včelstev.

„S varroázou, onemocněním způsobeným roztočem, se už včelaři naučili žít. Není možné ji úplně zlikvidovat. Mnohem horší je ale mor včelího plodu. Ten letos zazlobil na Bystřicku a po letech i na Vsetínsku, například v Horní Lidči. Nakažená včelstva musela být spálena, včetně úlů a souší,“ popsal pohromu Petr Jínek, vedoucí odboru ochrany zdraví a pohody zvířat, Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj.

Jedním z nepřímo postižených je včelař Vojtěch Vlček z Horní Lidče. „Kolega musel utratit tři včelstva. Já jsem v ochranném pásmu se zpřísněným režimem. Nesmím například nikam včelstva převážet. Nařízení samozřejmě dodržuji,“ ubezpečil.

Včelařská sezona už letos skončila. „Teď včely krmíme cukerným roztokem, aby přežily zimu. V přírodě už pro ně nic není. Dokrmovat je budeme i po vylíhnutí plodu,“ popsal současnou práci ve včelínech Josef Okál.Po Zlínském kraji je rozmístěno celkem třicet čtyři tisíce včelstev. Počty jejich chovatelů zůstávají stále přibližně stejné. „Na Hradišťsku evidujeme například, už několik let, osm set včelařů. Poslali jsme i třicet žádostí nových chovatelů na kraj a devět z nich už dotace dostalo. Musím za to Zlínský kraj pochválit,“ byl spokojen s růstem členské základny Karel Hladiš.

Zlínský kraj pomáhá jednotlivým začínajícím včelařům už několik let.

„Na pořízení základního vybavení jim poskytujeme podporu ve výši do deseti tisíc korun,“ představil jednu z forem finanční pomoci mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.

Kraj takto ročně rozdělí půl milionu korun. „Na Podprogram na podporu začínajících včelařů jsme už celkem uvolnili více než dva miliony korun,“ doplnil Plesar.

Kraj podpořil už 231 vybraných žadatelů, kteří nově pořídili 28 úlů a 452 rojů včelstev.