Včelaři museli i přes hlavní sezonu dokrmovat včely cukrem.

Včelař Jaroslav Machýček z Valašské Bystřice odhaduje letošní množství medu maximálně na 10 kilogramů. „Oproti loňsku je to asi jen čtvrtina medu," srovnává.

Včelaři ve Valašské Bystřici budou letos prodávat především květový med. Průměrná cena je 160 korun za kilogram včelího produktu. Cena zůstává stejná jako loni.

Přitom letos musí včelaři ve Valašské Bystřici dokrmovat. Včelám totiž chybí nektar z rostlin.

„Bez přidaného cukru by včely doslova hladověly," vysvětlil Jaroslav Machýček. Většina místních včelařů podle něj používá na přikrmování klasický cukr. „Jen asi dvacet procent z nich používá invertní cukr, což je náhražka klasického cukru," dodává.

Kromě špatného počasí se ve Valašské Bystřici potýkají také se včelím morem. Napadl tady dva úly. „U zbylého včelstva jsme provedli vyšetření. Mor by se dál šířit neměl," ujišťuje včelař.

Včelstva jsou tady nyní v karanténě. Na území v okruhu pěti kilometrů kolem napadených včelstev platí zákaz vývozu a dovozu včel. „Na závadnost medu včelí mor ale vliv nemá," dodává s ulehčením Machýček.

V LIDEČKU ŘÁDÍ MOR UŽ DVA ROKY

S morem bojují už druhým rokem například v Lidečku. A na nákazu těžce doplácí. „Medu mám velmi málo," stěžuje si například předseda Českého svazu včelařů Lidečko Zdeněk Novák.

Letos prý prodává pouze med tmavý. Jeden kilogram včelího produktu přijde kupujícího na 120 korun. I přes velký nedostatek medu zůstává jeho cena stejná jako loni.

„Letos jsem dokrmoval asi patnácti kilogramy cukru," přiznává Novák. V Lidečku se náhražka cukru příliš nepoužívá. „Raději věřím třicet let starému receptu, který mám prověřený," dodává Novák.

Včelař Josef Vaníček z Horní Bečvy odhaduje letošní množství medu na 70 kilogramů.

„V porovnání s loňskem je to ale jen polovina," vzpomíná včelař.

V Horní Bečvě podle něj chybí především květový med. Naopak nejvíc je včelího produktu z lesních květů.

„Kilový skleňák prodávám za sto třicet korun," říká Josef Vaníček. V porovnání s jinými včelaři je to podle něj poměrně nízká cena. Vůbec žádný med nemá letos ale včelař Jiří Rosa z Valašského Meziříčí.

„Kvůli suchu všechny květy zaschly a včely se neměly čím živit," krčí rameny Jiří Rosa.

Na včelí pochoutku si bude muset zajít na Medový den. Tuto akci pořádají místní včelaři na náměstí ve Valašském Meziříčí 14. září.

BARBORA ČANDOVÁ