K takovému názoru jej i řadu dalších Vsetíňanů přiměla zejména situace na náměstí Svobody v posledních dnech. „Měla to být zóna klidu. Zatím je to ale vsetínský Hyde park Romů, kteří se tady chovají často naprosto nevhodně. Sama s dítětem tu nejdu. V centru Vsetína se prostě bojím i za bílého dne," dodala Věra Blažková.

Nové emoce vyvolalo náměstí Svobody ve Vsetíně mezi obyvateli města před několika dny, kdy se stalo ringem pro dva pěstní souboje. V jednom případě šlo o potyčku mezi Romy samotnými. Aktéry druhé pranice byl tým Romů. Sparing partnera jim dělala skupina maturantů krátce po oslavě. Oběma událostmi se zabývá vsetínský městský úřad ve správním řízení.

Incident se nezamlouvá nejen většině obyvatel města, ale ani převážné části Romů. „Všechno jsme s těmi, kteří se porvali, projednali. Upozornili jsme je na to, že takto si ani my jejich pobyt ve Vsetíně nepředstavujeme," informoval Valašský deník romský asistent městské policie Jan Videcký.

Podle něj spolu s dalšími lidmi chodí do rodin. „Radíme jim, jak se mají chovat. Aby nevyvolávali a nedávali příčinu k tomu, jací Romové jsou. Většina z nás chce v tomto městě žít v klidu, bez konfliktů. Ale všude jsou lidi dobří i zlí," dodal Jan Videcký.

Současný stav na uvedeném náměstí se nelíbí ani vsetínské radnici. „Vnímáme to a rozumíme tomu, že se většině obyvatel nezamlouvá. Hledáme způsoby, jak situaci řešit," vyjádřil se pro Valašský deník vsetínský starosta města Jiří Čunek.

Prvním krokem k pokusu městského úřadu o nápravu stavu je, že strážníci mají za úkol častěji náměstím Svobody procházet. „Jejich přítomnost povede ke zklidnění situace," je přesvědčený Jiří Čunek.

Zároveň ale uvedl, že radnice ani nikdo jiný nemůžou zabránit tomu, aby se kdokoliv na náměstí scházel.

Podle něj jedna cesta přece jen existuje. Tou je změna zákona o sociálních dávkách. „Pokud stát jejich vyplácení podmíní například aktivním zapojením se do veřejně prospěšných prací. My jsme v takovém případě připraveni maximálně toho využít. Pak ti, kteří se tam dnes scházejí, nebudou mít na vysedávání čas," řekl vsetínský starosta.

Vsetíňané ale nepoukazují jenom na mnohdy nevhodné chování Romů. Zlobí se i na bezdomovce, kteří jsou často opilí a takzvaně budí pohoršení.

Také tady je vedení města s obyvateli zajedno. „Postihovat nějak tyto lidi je však za platnosti současných zákonů v podstatě nemožné," pokrčil rameny Jiří Čunek.

Starosta si uvědomuje, že zlepšení stavu opravdu může napomoci vyšší počet strážníků v ulicích města. Těch má Vsetín nyní k dispozici dvacet čtyři.

„Není problém jich mít více. Ale bude to třeba na úkor opravených chodníků. Nikdo nám na nové strážníky peníze nedá," poznamenal.

Jeden strážník stojí vsetínskou radnici, podle vyjádření Jiřího Čunka, půl milionu korun ročně.

Vsetín navíc nepatří k městům, která se potýkají s vysokou kriminalitou. „Podle policejních statistik jsme jedním z nejbezpečnějších měst v republice. Proto ani není zatím důvod počet strážníků zvyšovat," řekl Jiří Čunek.

Jeho slova ohledně bezpečnosti ve Vsetíně potvrdila i policejní mluvčí Lenka Javorková. „Vsetín je, například ve srovnání s Valašským Meziříčím, skutečně bezpečným městem," uvedla policejní mluvčí.