Kniha nese název Děti staví mosty a její ojedinělost spočívá nejen v tématu, ale především ve zpracování: díky velkému množství fotografií a krátkým trojjazyčným textům si v ní mohou číst i předškoláci všech tří zemí. „Kniha je výsledkem naší tříleté projektové práce a je průřezem toho, co všechno se děje v mateřských školách v České republice, Slovensku a Německu během tří let a jak se tak dětem žije.

Seznamuje čtenáře také s různými způsoby oslav svátků,“ přiblížila v krátkosti knihu ředitelka mateřské školy v Luhu Marie Navrátilová. Děti v ní také představují svoje město, školku, tradice a nechybí ani krajové speciality. A ačkoliv vydáním a křtem této knihy projektová spolupráce školek končí, přátelství se podle ředitelky Navrátilové bude rozvíjet dál a i název knihy tomu napovídá.

„Kniha se jmenuje Děti staví mosty. Ty jsme už postavili, a teď budeme po nich chodit,“ říká Marie Navrátilová, která zdůraznila, že mateřská škola v Luhu spolupracuje se školkou v Sulzbach – Rosenbergu již dvanáct let. „Skutečností ale je, že těch devět let bez projektu se zdaleka nemůže vyrovnat tomu, co jsme zvládli za poslední tři roky. A teď chceme naši spolupráci dále prohlubovat,“ pokračuje ředitelka.

Slavnostního ukončení projektu a křtu knihy přátelství se v Sulzbach – Rosenbergu zúčastnili i představitelé města Vsetína, kteří tuto aktivitu vsetínských mateřských škol vítají a podporují ji. „Nejde tady jen o společenský rozměr, ale také o seznámení se s životem v jiných zemích, o rušení bariér mezi jednotlivými národy či přínos v jazykové stránce,“ uvedla místostarostka Vsetína Iveta Táborská.