V Rožnově pod Radhoštěm otevřou mateřinky zřizované městem už ve středu 13. května. Jestli do nich děti nastoupí, záleží na rodičích. Ti také mohli mluvit do samotného termínu otevření školek. Radnice se na ně formou dotazníků obrátila na konci dubna.

„Chtěli jsme hlavně znát potřebu rodičů a snažili se zjistit, kdy rodičům vyhovuje školku otevřít. Nabídli jsme tři termíny. Chtěli jsme také vědět, jestli se rodiče budou o nástupu do školky rozhodovat podle nároku na ošetřovné,“ uvedl místostarosta Jan Kučera.

Ve školkách budou zavedená zvýšená hygienická opatření.

„Ředitelky si chystají desinfekce, bude se častěji větrat, minimálně jednou denně bude proveden úklid a desinfekce. Děti budou, dle možností, trávit co nejvíce času venku na školních zahradách,“ upřesnil Jan Kučera.

V pondělí 18. května se za obdobných hygienických opatření otevřou mateřské školy v Zubří, v Kelči a také ve Valašském Meziříčí

„Stejně jako v případě žáků základních škol se i rodiče dětí navštěvujících mateřinky mohou rozhodnout, zda dítě do školy umístí či nikoliv. Od ředitelek víme, že zájem projevila zájem zhruba polovina rodičů cirka sedmi set padesáti dětí navštěvujících naše mateřské školy,“ přiblížila místostarostka Meziříčí Yvona Wojaczková.

V Karolince a ve Vsetíně otevřou mateřinky ještě o další týden později, v pondělí 25. května.

„Ředitelky v posledních dnech zjišťovaly zájem rodičů o znovuotevření, byl poměrně značný. Rozhodli jsme se školky otevřít ve stejný den, jako první stupně základních škol,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Dodal, že radnice předškolním zařízením i školám zajistila dostatečné množství dezinfekce na podlahy a na ruce.