Skákala jsem radostí. Nejen z toho důvodu, že si povídám ráda s pedagogy, tedy lidmi, k nimž chovám velkou úctu, ale také proto, že jsem stejně jako Milan Drlík vášnivou turistkou.

Jak vnímáte to, že získáte na Cenu města Vsetína? Berete to tak, že je to zhodnocení vaší dlouholeté práce učitele na vsetínské průmyslovce?

Překvapilo mě to. Už jsem s tím nepočítal. Už jsem to nečekal. Víte, jsem od roku 2006 v důchodu a mám už teď jiné priority. Máme se ženou tři vnoučata, které bydlí v Praze. Často za nimi jezdíme a pomáháme dcerám, jejich matkám, s hlídáním. To je teď náš hlavní zájem, vychutnáváme si každou chvíli, kterou s nimi strávíme. Tak to ale asi mají všichni prarodiče.

Ale samozřejmě mám velkou radost, že si na mě na radnici vzpomněli a cenu mi udělí, to zase ano. Jsem rodilý Vsetíňák, takže přestože jsem obdržel i medaili ministerstva školství, tohohle ocenění si budu vážit víc.

Jak dlouho jste učil a kde?

Poté, co jsem absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, jsem rok učil na učilišti Zbrojovky a poté jsem působil dvaačtyřicet let na vsetínské průmyslovce.

Které předměty jste učil?

Matematiku a fyziku. Tyhle obory mě bavily odmalička. Třeba matematika je příjemná a užitečná. Rozvíjí logické myšlení. Vím ale, že pro některé lidi může být nudná, proto jsem se ji snažil vyučovat zábavnou formou.

Dá se vůbec matematika vysvětlit vtipně?

Budete se divit, ale dá. A žáky to bavilo. Alespoň to tvrdili.

Na průmyslovce jste ale nejen učil, vy jste se dokonce stal ředitelem. Co se změnilo tím, že jste usedl do křesla šéfa školy?

Tak hlavně jsem musel začít hledat formy přístupu ke kolegům. Abych našel formu vzájemného působení, která by vyhovovala oběma stranám. Aby se udělal kus práce. Musel jsem je motivovat a získat pro svou vizi a samozřejmě jsem je chtěl brát jako osobnosti. Myslím si, že se mi to podařilo.
Čeho si ale cením nejvíce, že jsme s kolegy umožnili našim absolventům bakalářské studium, když jsme se stali detašovaným pracovištěm Univerzity Tomáše Bati. Nemuseli tím pádem jezdit do Zlína a ušetřili jak čas, tak peníze.

A pak se nám povedla další velká věc, když jsme založili univerizu třetího věku. Byl a dosud je o ni velký zájem. Každý ročník zaplní třicet seniorů. Jezdí k nám přednášet profesoři ze zlínské univerzity. Studium je dvouleté a témata se mění. Někdy převládá umění, jindy přírodovědné obory. Vychází se z toho, o co mají důchodci zájem. Kupodivu nikdo nechce nic slyšet o zdraví (smích).

Milan Drlík je celoživotním vášnivým turistou.

Milan Drlík je celoživotním vášnivých turistou. FOTO: archiv Milana Drlíka

Jak vás napadlo univerzitu pro seniory založit?

Když se díváte na systém vzdělávání, zjistíte, že se učí děti malé, pak větší, středoškoláci a nakonec vysokoškoláci. A do toho nějací dálkaři. Viděl jsem, že tady je prázdné místo, které vybízí k zaplnění. Pokryjme vzděláváním všechny věkové vrstvy obyvatelstva.

Za těch dvaačtyřicet let, které jste strávil na průmyslovce, se určitě školství měnilo. Jak jste to vnímal?

Velká změna nastala po revoluci v osmdesátém devátém. Studenti se změnili. Stali se, stejně jako celá společnost, svobodnější.
Už jsme je nemohli mentorovat, už jsme je museli motivovat. Svým způsobem to byla změna k lepšímu. My, učitelé, jsme se také museli začít vzdělávat, to do té doby nebylo zvykem. Učebnice se skoro neměnily. Po převratu se ale školství proměňovalo rychle, bylo nutné se začít tomu tempu přizpůsobovat.

Vy spolupracujete se vsetínskou Masarykovou knihovnou. V čem jí pomáháte?

Pravidelně se schází s paní ředitelkou tak osm seniorů, a každý se snažíme vymyslet program pro důchodce. Podle toho, čemu kdo rozumí. Já organizuji vycházky pro seniory, chodíme od května do října každé druhé úterý do přírody. Trasy nejsou nijak náročné, většinou ujdeme tak do osmi až deseti kilometrů, máme totiž zájem, aby s námi chodili opravdu senioři, a to i ti, kteří ze zdravotních důvodů delší trasy neujdou. Vylepují se po městě plakáty. Máme také pravidelnou inzerci ve Vsetínských novinách. Nikdo se nemusí předem registrovat, kdo přijde, ten přijde. Jednou se nás sešlo dokonce pětatřicet.

Kam chodíte?

Většinou někam v rámci okresu vyjedeme vlakem nebo autobusem, a pak přejdeme nějaký hřeben, nebo projdeme zajímavý kus přírody. Začínáme 14. května a půjdeme na sedlo Ochmelov, které se vypíná nad Hovězím.

Jste celoživotním turistou?

Ano, dlouhá léta jsem pracoval v oddílu turistiky v Tělovýchovné jednotě Slovan a připravoval jsem akce pro mládež a rodiče s dětmi. Jezdili jsme nejen po Česku, ale také do zahraničí.

Čím vás turistika oslovila?

Tak každý ví, že by měl rozvíjet svou fyzickou zdatnost. A nejlepší k tomu je chůze. Říká se, že bychom měli denně ujít pět kilometrů. No a my máme to štěstí, že žijeme v kraji, který je krásný.

Byli tady na návštěvě Holanďané, a ti říkali, že už byli skoro všude, ale na Valašsku že se jim líbí nejvíce. Víte, Valašsko má tu zvláštnost, že se tady střídají lesíky s pastvinami. To nikde jinde není. Například Jeseníky jsou hodně zalesněné, než narazíte na pasínek, trvá to dlouho.

Šel jste někdy pochod Praha-Prčice?

Ne, na dálkové pochody já nikdy nebyl.

Kde se vám v Česku líbí nejvíc kromě Valašska?

V jižních Čechách. To je kraj, který je velice pěkný. Má rybníky a kopce, to se mi líbí. Ale i Jizerské hory jsou nádherné.

A ve světě?

Řekl bych, že z míst, která jsem navštívil, mě nejvíce upoutaly Alpy.

Jste patriot?

Ano, samozřejmě, že jsem.

A když sledujete Vsetín v běhu času, líbí se vám jeho architektonické proměny?

No, mohlo by to být lepší. Je to ale složité. Město se určitě snaží, ale podle mě by mělo více zdůraznit jeho turistické možnosti. Přitáhnout k návštěvě více lidí. Je fajn, že máme ve Vsetíně Mezinárodní týden turistiky, to ale nestačí. Chtělo by to nabídnout větší možnosti pro vyžití.

Jak se udržujete fit?

Kromě toho, že celý život pěstujeme turistiku, chodíme se ženou pravidelně, každý týden, na bazén. Kolik toho uplavu, nepočítám, ale snažím se být ve vodě aktivní celých pětačtyřicet minut.

Máte tři dcery, šly ve vašich šlépějích?

Mají své zájmy. Bydlí v Praze a tam je jiný život, není tam tolik času například pro turistiku. Ale samozřejmě se věnují i s dětmi sportu.

Ještě se vrátím na začátek, čím si vás získala matematika?

Má pravidla, která se musí respektovat. A přitom je užitečná v praxi. A to nejen proto, že si spočítáte, kolik vám vrátí pokladní, ale i při složitějších rovnicích. Já se vždy snažil to svým studentům co nejvíce přiblížit, doufám, že se mi to povedlo.

Navíc se při matematice úžasně rozvíjí myšlení. Ve fyzice, kterou jsem také učil, je to snadnější, tam je ta praxe bohatší, všechno, co vidíme kolem nás, funguje na nějakých fyzikálních principech.

Počítáte ještě dnes příklady? Rozvíjíte myšlení?

Samozřejmě. Často za mnou chodí studenti, a to i vysokých škol, abych jim něco vysvětlil. Za to jsem rád. Tím se stále cvičím. Samozřejmě musím sledovat, jak se obor vyvíjí, jak se mění postupy.

A sledujete vývoj v Cernu? (Evropské laboratoři pro fyziku částic, pozn. red.)

Samozřejmě, ale člověk se k novým poznatkům jen tak lehce nedostane. Naštěstí můj bývalý student tam pracuje. Zval mě, ať přijedu, ale já váhám, protože v Ženevě je draho.

Co vás baví kromě matematiky, fyziky, turistiky, plavání a vnoučat?

Asi už jen zahradničení. Máme to štěstí, že bydlíme v rodinném domě, takže můžeme s manželkou trávit na zahradě hodně času.¨

MILAN DRLÍK

- narodil se 16. prosince 1940 ve Vsetíně, kde žije dosud
- vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci
- 42 let učil na Střední průmyslové škole ve Vsetíně
- jeho oborem je matematika a fyzika
- čtyři roky tam byl ředitelem
- sedm let je v důchodu
- umožnil svým studentům získat na průmyslovce bakalářský titul
- založil ve Vsetíně univerzitu třetího věku
- je vášnivým turistou
- je patriotem
- líbí se mu jižní Čechy a Alpy