O disciplíně, která je často označována za královnu věd, si se studenty přišla povídat RNDr. Jindra Petáková.

Jindra Petáková je autorkou knihy Matematika příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy učebnice s příklady. Učebnice, kterou velmi důvěrně zná téměř každý středoškolák.

Téměř každý z účastníků včerejší besedy si knihu také přinesl s sebou a využil příležitosti nechat si ji podepsat přímo od autorky.

Samotné povídání se neslo ve velmi odlehčeném duchu. Kdo snad čekal strohou matematickou přednášku, byl rychle vyveden z omylu. Jindra Petáková totiž o matematice dokázala vyprávět poutavě a hlavně s příjemným humorem. „Matematika je nejsnazší studium. Je pouze chybou lidí, že málo přemýšlejí. Mnohdy skutečně stačí, jen si vše rozmyslet,“ prozradila Jindra Petáková, co ji právě na matematice nejvíce přitahuje.

Ani ostatní předměty ji ovšem v jejích školních letech nijak nevadily. Žádný, který by vyloženě neměla ráda, prý neexistoval. „Záleželo spíše na učiteli a jeho přístupu. Nelíbilo se mi, pokud nás nutil učit se něco otrocky nazpaměť,“ zavzpomínala držitelka ceny Vladimíra Hanuše a Petra Sedmery.

Jindra Petáková se pedagogické činnosti věnovala dlouhých sedmatřicet let. Od září si užívá zaslouženého důchodu. I když ještě ne na sto procent. „Už dvakrát jsem byla zpátky ve škole a zaskakovala ve vyučování,“ upozornila pedagožka.

Na učitelskou dráhu na plný úvazek už ale nemyslí. „To spíše ještě něco napíši,“ říká v narážce na svou nejslavnější sbírku matematických úloh. Materiálu má rozhodně dost. Jak prozradila vsetínským gymnazistům, doma má skříň stále plnou vlastních a ještě nepoužitých matematických příkladů.

Už existující kniha Matematika příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy, kterou středoškoláci velmi dobře znají, je podle jejích slov vhodná úplně pro každého studenta. „Vždy záleží jen na učiteli, jak s ní pracuje a jak své studenty zná. Mezi množstvím příkladů je z čeho vybírat,“ uvádí autorka.

Beseda ve Vsetíně však nebyla pouze o matematice. Řeč přišla také na volný čas a koníčky. Těch má Jindra Petáková také dost. „V zimě je to především lyžování. V létě pak jízda na kole. Také vyrážím na túry s turistickým oddílem a mám ještě zahradu. K tomu musím zvládat i domácnost,“ vypočítala Jindra Petáková.

Beseda s matematičkou Jindrou Petákovou v aule gymnázia trvala asi hodinu a půl. Byla součástí festivalu Literární jaro ve Vsetíně, který se ve městě koná již od začátku března. Dalším hostem bude astrofyzik Jiří Grygar. Uskuteční se 18. dubna.

Součástí festivalu ve Vsetíně jsou v průběhu března až května také další setkání se známými osobnostmi.

Na Valašsko zavítali či ještě zavítají Radka Denemarková, Kateřina Tučková, Markéta Pilátová, Antonín Bajaja, Břetislav Rychlík, Martin Hlinský, Michael Londesborough a další.