Z nešťastné události si pamatuje až následné probuzení v nemocnici. Už po operaci, při kterém mu lékaři museli amputovat levou nohu nad kolenem.

V ten moment si ve svých 22 letech nedokázal představit život bez svých koníčků – turistiky, myslivosti a sportu.

Po propuštění z nemocnice byly myšlenky mladého muže všelijaké.

„Martine, když nejde o život, jde o nic,“ řekl mu tehdy jeho táta a Martina tato věta v dobrém smyslu slova nakopla. Těžkým handicapem se nenechal zlomit a soustředil se na to, co mu před nehodou dělalo radost.

Muzeum regionu Valašsku připravuje na pololetní a jarní prázdniny rodinné programy na zámcích Lešná a Vsetína a také na vsetínské hvězdárně. Ilustrační foto
Muzejníci lákají o prázdninách na zámky i hvězdárnu

Začal opět chodit do lesa – zatím o berlích, ale i to byl pro něj úspěch.

 „Svého prvního srnce jsem ulovil přesně na den za dva měsíce po amputaci,“ říká dnes jedenačtyřicetiletý muž, který od roku 2008 pracuje na vrátnici Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Vedle poskytování informací tady například hlídá požární systém.

Po vážném úrazu a operaci absolvoval tříměsíční rehabilitaci v Chuchelné, kde mu „společnost“ dělala nová, železná protéza. Postupně zjišťoval, co si s ní může či nemůže dovolit.

„Nebylo to lehké, ale dnes jsem tomu rád, že jsem to zvládl,“ říká nyní jednačtyřicetiletý Martin.

Jízda na kajaku i sledge hokejová reprezentace

Vrátil se k myslivosti, turistice i sportu a hledal také další výzvy. Jednou z nich bylo naučit se jezdit na kajaku, což se mu také podařilo. Kromě toho pravidelně chodil do lesa, dříve obden, dnes tak jednou týdně.

„Více nemám čas, protože po rozvodu od roku 2014 mám v péči svých pět ‚ogarů‘, kteří mají od sedmi do čtrnácti let. Naštěstí mi s výchovou pomáhají rodiče, u kterých na baráku bydlíme,“ popisuje dnes.

Noční stopa Valachy
Na běžky? Noční stopa Valachy hlásí skvělé podmínky, závod už v sobotu

Rok po amputaci začal hrát také sledge hokej, který s tříletou přestávkou po rozvodu hraje dodnes. Nejprve byl hráčem Olomouce, poté Studénky a dnes Havířova.

Téměř čtyři roky byl i členem české reprezentace, se kterou se zúčastnil mezinárodních turnajů ve Švédsku či Itálii. V současnosti kvůli výchově synů nemá na zápasy nemá tolik času, ovšem se syny si občas zajde zabruslit.

Na novou protézu přispěla nadace

V nedávné době se v jeho životě udála další velká změna. Mohl si pořídit novou bionickou, mikroprocesorem řízenou protézu.

Z části, konkrétně 37 tisíci korun, mu na moderní pomůcku přispěla Nadace AGEL prostřednictvím svého projektu Plníme sny zaměřeného na zaměstnance a pacienty v těžkých situacích ve zdravotnických zařízeních skupiny AGEL.

„Nová bionická protéza mi umožňuje opět rozšířit okruh mých dovedností a hlavně zjednodušuje každodenní rutinu,“ říká Martin Keller. Pomůcka také odlehčí druhé zdravé noze a přispívá k rovnoměrnému zatížení obou polovin těla.

„Přitom se vyrovná páteř a tudíž limituje bolest zad a jiné defekty,“ vysvětluje výhody protézy Martin Keller.

Lenka Pavelková je od 1. února 2022 novou tajemnicí Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm.
Novou tajemnicí rožnovské radnice se stala Lenka Pavelková

Nedílnou a nejvíce důležitou součásti protézy je podle něj protetické lůžko zhotovené individuálně na míru.

„Pokud lůžko nesedí a nefunguje tak, jak má, může být zbytek protézy ze zlata, ale nikdy to nebude ono,“ vysvětluje.

Že amputace nohy neznamenal konec, ale nový začátek, si Martin myslí již delší dobu.

„Díky sportu i všeho kolem jsem zjistil, že mé postižení oproti jiným je ‚zanedbatelné‘. Sice jsem něco ztratil, ale zase jsem objevil nové obzory a výzvy,“ usmívá se Martin Keller.