Později Martin Kubík vystudoval střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou ve Valašském Meziříčí. Nyní pracuje ve vsetínské Masarykově veřejné knihovně. Spolupracuje také s regionálním Valašským deníkem, pro který pravidelně připravuje komiksy na motivy valašských pověstí.

Prozraďte, jak dlouho už malujete a kdy jste se vrhl na komiksovou tvorbu?

Malovat jsem začal už jako malý. Pořád jsem si někde něco kreslil. Doma i ve škole. Nebráním se ani malbě barvami na větší plátna. S komiksem samotným jsem začal právě díky nabídce z Valašského deníku. Spolupracujeme už dva roky a doufám, že budeme pokračovat dál. Je to pro mne i jakýsi bič. Jinak bych se těžko přinutil každý týden nakreslit jeden komiks.(Úsměv)

Co konkrétně pro Valašský deník tvoříte?

Zpracovávám valašské pověsti. Nejprve to byly pověsti z Hornolidečska z knihy Petra Odehnala s názvem Za dlúhých večerů. Nyní zase pověsti z knihy O čem si vyprávjajú Karlovjané, kterou napsala Helena Mičkalová. Doufám, že později přeskočíme i na další místa regionu. Například do Rožnova pod Radhoštěm nebo Valašského Meziříčí. Mohla by tak postupně vzniknout pěkná edice.

Takový plán už dokonce i existuje, je to pravda?

Pravda to je. Už pracujeme na tom, aby mé komiksy mohly vyjít knižně. Domlouvali jsme se už i s paní ředitelkou knihovny Helenou Gajduškovou. Nějaké peníze snad získáme z kraje, prostřednictvím knihovny by se zajistilo vytištění. První díl by byly komiksy s pověstmi podle knihy Petra Odehnala Za dlúhých večerů.

Odkud při kreslení berete inspiraci? Máte své oblíbené komiksy?

Přiznám se, že sám na čtení nemám příliš času. Práce je stále dost. Když už se ale ke komiksu dostanu, mám rád takové, které jsou ve svém žánru jakousi literaturou faktu. Knihy, které jsou podložené skutečností. Velmi se mi líbil například Maus (komiks Arta Spiegelmana, jehož tématem je holocaust. Místo lidí zde vystupují zvířata pozn. redakce).

Komiksový klub U mouchy CC slaví 2. výročíVsetín Komiksový klub U mouchy CC ve Vsetíně oslavil druhé výročí existence. Koutek s komiksy je součástí Masarykovy veřejné knihovny na vsetínském Dolním náměstí.

Knihovníci při příležitosti výročí uspořádali workshop, v němž dětem přiblížili, jak se komiks tvoří.

Nechyběl ani narozeninový dort se dvěma svíčkami. „Přišly za námi děti z Klubu chytrých dětí z Rokytnice. Obvykle sem chodí hrát stolní hry, dnes tedy přišly kreslit," přiblížila Lucie Strbačková z Masarykovy veřejné knihovny.

Součástí odpoledne bylo také připomenutí událostí, které se v uplynulém roce ke klubu U mouchy CC vázaly.

„Nejen totiž že půjčujeme komiksy. Pořádáme též nejrůznější akce, workshopy, zveme známé osobnosti a pořádáme také letní Komiksmánii. Vloni jsme také vyráběli placky k připnutí na batoh či oblečení," vyjmenovala knihovnice Lucie Strbačková.

Stylově vyzdobený koutek s komiksy naleznou návštěvníci ve třetím patře Masarykovy veřejné knihovny na Dolním náměstí. Z původních zhruba pěti set se současná nabídka zde nabízených titulů rozrostla za dva roky už na 805 komiksů českých i zahraničních autorů.