Absolventka Fakulty humanitních studií a oboru Sociální práce na Karlově univerzitě v Praze stojí v čele centra Camino od října minulého roku. Sociální práce ji ale podle jejích slov bavila vždy. „I při studiích jsem se věnovala dobrovolnictví, či práci v uprchlickém táboře,“ prozrazuje na sebe.

Po návratu na Valašsko začala pracovat ve vsetínské Charitě, kde se podílela právě na zřízení Centra Camino. „Na Vsetínsku jde o zcela ojedinělou službu, která se zaměřuje speciálně na klienty s duševním onemocněním,“ popisuje Markéta Polášková.

Podle jejích slov se na ně většinová společnost stále dívá skrz prsty. „Neuvědomuje si, že tito lidé mají naprosto stejné potřeby jako všichni ostatní,“ říká Markéta Polášková.

V minulém týdnu se pracovníci centra přestěhovali do nových prostor ve Vsetíně Sychrově.

„Do té doby jsme fungovali v mateřské školce v Rokytnici. Bylo nám to ale příliš malé,“ říká vedoucí.

Služby Camina v současné době pravidelně využívá osm klientů. Kapacita je prozatím nastavena na dvacet čtyři lidí. „Lidí s psychickými potížemi jsou ale stovky a musejí se o naší službě nejdříve dozvědět. Proto spolupracujeme také s psychiatry, kteří mohou centrum doporučit jako pokračování dlouhodobé léčby,“ nabízí Markéta Polášková.

Camino nabízí program, díky němuž mohou dlouhodobě duševně nemocní lidé získat zpět sebevědomí, sociální vazby, pracovní návyky a chuť do života.

„Mylná je představa, že tito lidé patří jen do léčebny. Mohou chodit do zaměstnání, i když v některých případech jen v omezené míře,“ tvrdí vedoucí Camina.
V čele centra má smělé plány. „Chceme být do budoucna schopni zajistit našim klientům nejen vyplnění volného času a podporu, ale také například zprostředkovat zaměstnání,“ prozrazuje.