Tuto možnost už zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. „Jako optimální řešení se jeví zřízení takzvaného satelitního mamárního centra, které bude spolupracovat se soukromou odbornou ambulancí v Novém Jičíně,“ vylíčila ředitelka Úseku strategie a řízení zdravotní péče Stanislava Pánová.

Mamografické pracoviště ukončilo ve Vsetíně činnost loni v listopadu. Problémem bylo personální zajištění ambulance a nedostatek provedených výkonů.

Ženy od té doby jezdí kvůli vyšetření prsu do Zlína nebo Nového Jičína. A to je nepohodlné. Lidé proto začali za znovuotevření mamografu bojovat.

Pod peticemi, které putovaly na ministerstvo zdravotnictví, se celkem podepsalo tři tisíce lidí ze Vsetínska, Hornovsacka a Hornolidečska. Mamární screening chtěli ale do města vrátit také vsetínští radní.

„Setkali jsme se s odborníky a podařilo se nám získat jejich podporu. Takže jsme si vytipovali možného provozovatele a začali s ním intenzivně jednat,“ popsal místostarosta Petr Kořenek.

Koncem července se navíc městu podařilo získat souhlas Všeobecné zdravotní pojišťovny, což znamená, že ženy nebudou muset za vyšetření platit.

Vsetínská radnice tak má před sebou poslední krok: získat podporu ministerstva zdravotnictví pro zřízení satelitního centra a jeho zařazení do programu pro screening nádoru prsu.

„Už víme, že komise pro screening projedná naši žádost na svém nejbližším jednání. Věříme, že se blížíme ke zdárnému konci,“ shrnula starostka Iveta Táborská.

Pokud řeknou úředníci ministerstva zdravotnictví skutečně ano, je vyhráno.

Na vyšetření prsu by přicházely ženy ze Vsetína a okolí do nových prostor na městskou polikliniku.

„Chodím na mamograf pravidelně, protože máme v rodině už dvě úmrtí na rakovinu prsu. Vyšetření je pro mě proto strašně důležité a jsem šťastná, že kvůli němu nebudu muset nikam jezdit,“ usmála se Lucie Gajdová ze Vsetína.

Alexandra Buršíková, Iveta Barabášová