Původní mamograf byl ve Vsetíně zrušen v listopadu minulého roku. Důvodem byl nedostatek lékařských výkonů a personální zajištění ambulance.

Poté ale vznikly petice čítající až tři tisíce lidí ze Vsetínska, Hornovsacka a Hornolidečska. Následně se do záležitosti angažovala i radnice.

Zastupitelé města se setkali s odborníky a vytipovali si možného provozovatele. Koncem července se městu podařilo také získat souhlas Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ten zajišťuje, že ženy si nebudou muset platit vyšetření samy.

„Máme vyhráno,“ uvedl místostarosta Petr Kořenek. „Dlouhodobé a náročné jednání přineslo ovoce. Přestože město není zřizovatelem ani poskytovatelem zdravotní péče, pomohlo výrazně zlepšit prevenci rakoviny prsu u žen z celého regionu,“ doplnil.
„To je dobře. Jsem ráda, že mamograf bude znovu otevřen. Do Nového Jičína to bylo celkem z ruky,“ reagovala na zprávu Soňa Fojtíková ze Vsetína.

Nové mamologické pracoviště bude umístěno v budově polikliniky a bude ho spravovat MammoCentrum Nový Jičín.
„Jsme připraveni předat jim prostory do nájmu. Řeší se už jen požadavky na vybavení,“ potvrdil dobrou zprávu ředitel vsetínské nemocnice Martin Metelka.

Mamograf začne ve Vsetíně znovu fungovat na přelomu října a listopadu.

Martin Fojtík