„Speciálně na Štědrý den se snažíme všechny děti propustit domů. Pokud to zdravotní stav opravdu nedovoluje, nezbývá než přinést co nejvíce vánoční atmosféry k nám na oddělení, ať už výzdobou, cukrovím, vánočním tvořením, pohádkami, dárečky nebo i přítomností blízkých,“ řekla Ludmila Hrbáčková, sestra z dětského oddělení valašskomeziříčské nemocnice. Vánoce tady každoročně tráví kolem deseti pacientů.

Speciální program dětem začíná už s příchodem adventu. Na začátku prosince se dočkaly návštěvy Mikuláše, až do Vánoc se baví tvořením vánočních dekorací a výrobků. Užily si také divadelní představení.

Živý stromeček a na večeři ryba

„Na Štědrý den pak mají děti na oddělení připravené cukroví, koledy, dárkové balíčky a samozřejmě i stromeček. Ten letošní bude živý, a to díky daru Lesů ČR,“ přiblížila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Večeři budou mít děti tradiční rybu a bramborový salát, případně rybu s bramborovou kaší.

„V tento den navíc platí i mimořádné návštěvní hodiny, kdy rodiče mohou strávit s dětmi celý den a třeba si i oslavit Vánoce sami na pokoji v rodinném kruhu a v soukromí,“ dodala Miloševská.

O vánoční atmosféru se v co největší míře snaží také ve Vsetínské nemocnici.

„Všechna oddělení máme slavnostně vyzdobená, v nemocnici je na tři desítky vánočních stromků,“ uvedla PR manažerka nemocnice Lenka Plačková.

Pacienti nepřišli zkrátka, ani co se vánočního programu týče. Užili si adventní koncert v nemocniční kapli nebo společné zpívání koled u vánočního stromu a na odděleních. Na Štědrý den nebude chybět tradiční jídlo.

„Pacienti budou mít na oběd rybí polévku, rybí filé a bramborovou kaši,“ přiblížila Plačková.

Aby především dětským marodům utíkal v nemocnici čas, mohou se zabavit při různých aktivitách.

„Mají k dispozici dětskou hernu, televizi, herní konzolu a hry. Půjčujeme také knížky a deskové hry,“ vyjmenovala Plačková. Doplnila, že návštěvní hodiny jsou umožněné v závislosti na zdravotním stavu pacientů, rodiče ale mohou být s dítětem jako doprovod.