Nejčastěji jsou to střevní chřipky, ale také nemoci způsobené štípnutím komára. Tropickou malárií se v létě nakazili už dva lidé. Za celý minulý rok jich bylo celkem pět.

„S manželem jsme se vydali na dovolenou do Vietnamu. Při návratu jsem dostala vysoké horečky. Až po několika vyšetřeních, kdy jsem na výsledky čekala mnoho dní, mi diagnostikovali horečku dengue," líčí svůj zážitek po dovolené čtyřiatřicetiletá Renáta Kašpárková ze Zlína.

Horečka dengue se léčit nedá

Hlavním přenašečem této nemoci je právě komár. Proti takovým nemocem se v současné medicíně nedá očkovat.

„Pokud lidé cestují do zahraničí, nejčastěji se očkují proti žloutence typu A a B nebo také břišnímu tyfu a vzteklině," informovala Dita Hrazdilová, operátorka zákaznické linky očkovacího centra ve Zlíně.

Toto očkování ovšem nehradí pojišťovna. Renáta Kašpárková za něj zaplatila s manželem dohromady přibližně deset tisíc korun.

Proti své nemoci však očkovaná nebyla. Léky proti malárii a podobným nemocem jsou na předpis a stojí až tisíc korun.

„Měla jsem vysoké horečky, a tak jsem byla hospitalizována v nemocnici," upřesnila Renáta Kašpárková. Paradoxně se tělo s takovou nemocí musí poprat samo. Žádný lék ani očkování neexistují. Lékaři jí navíc doporučili, aby se již na tato exotická místa raději nevracela. Proti těmto infekcím si totiž tělo nevytvoří protilátky. Při dalším štípnutí nakaženým komárem by mohla zemřít.

Léky proti malárii objednat včas

Jak se tedy bránit útokům komárů? „Je třeba před každou trochu exotickou cestou kontaktovat odborníky, zda je nutné užívat antimalarické přípravky," uvedla vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice ve Zlíně Hana Tkadlecová. Léky proti malárii však nejsou v kraji dostupné všude.

I proto, že jsou na předpis lékaře. „Bohužel na prodejně žádné takové přípravky nevedeme. Pokud někdo s receptem přijde, musíme ho zavčasu objednat a zájemce si pro něj musí přijít dodatečně," upozornila lékárnice Markéta Mikulová. V tomto případě nepomohou ani běžné repelenty.

Fungují speciální repelenty

„Klasické spreje a přípravky jsou nedostačují," informovala Dita Hrazdilová z očkovacího centra ve Zlíně.

Zavčasu si tak lidé musejí nechat předepsat speciální repelenty, které mají vyšší dávku antimalarické složky," upřesnila Hrazdilová .

Mezi další nejčastěji importované nákazy ve Zlínském kraji patří průjmová onemocnění. Na případy hepatitidy typu A však zatím lékaři stále čekají.

„Vzhledem k inkubační době této nemoci, která trvá až padesát dní, je ještě čas," informovala Hana Tkadlecová z protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice ve Zlíně.

Z tohoto pohledu je nejrizikovější jižní a jihovýchodní Asie a Afrika. Proto je dobré chránit se před cestou vhodným očkováním. „Každý rok jezdíme s přáteli do Egypta. Nevěříme tamní stravě, proto si většinu potravin vozíme s sebou z Česka," přiblížila dvaapadesátiletá Martina Hlavcová z Kroměříže.

Odborníci tak doporučují, aby se lidé vyvarovali při cestě konzumace potravin, které nejsou upraveny tepelně.

Letos je hlášeno celkem 15 importovaných nákaz. Jsou to lidé, kteří navštíví lékaře, mají provedeny odběry a je u nich stanovena diagnóza. V případě pozitivních nálezů jsou infekční onemocnění povinně hlásitelná patřičným úřadům.

Doporučovaná očkování proti:

• virové hepatitidě A

• virové hepatitidě B

• břišnímu tyfu

• meningokokové meningitidě typu A a C

• vzteklině

• japonské encefalitidě

• choleře a onemocnění enterotoxigenním E.coli

• klíšťové encefalitidě

• chřipce

Přivezli jste si někdy nemoc z dovolené?

Jiří Trávníček, 23 let, student, Zlín: Předevčírem jsem se zrovna vrátil z dovolené, tak snad jsem si žádnou nemoc nepřivezl. Z minulosti mě napadá jen klasická střevní chřipka či žaludeční potíže.

Irena Macků, 25 let, farmaceutka, Zlín: Na dovolené jsem byla všeho všudy asi pětkrát, takže zatím naštěstí ne. Ale vzhledem ke své profesi vím, co vše mě může potkat a pěkné věci to nejsou.

Jan Kadlec, 25 let, programátor, Zlín: Kdysi mě v Chorvatsku štípl nějaký hmyz, pořád to pak nabobtnávalo, svědilo, bylo mi zle a nic mi na to dlouho nepomáhalo. Až potom injekce.

Lenka Svačinová, 39 let, obchodní zástupkyně, Pohořelice: Na rozdíl od mých známých mě naštěstí nikdy nic podobného nepotkalo. Doufám, že ani nepotká, protože to bývá dost nepříjemné.

Autor: Jakub Schmid