Z měst na Valašsku má v současnosti nejdražší pozemky Vsetín. Například v části Bobrky zaplatí zájemce za metr čtvereční i osm set korun. „Také zde platí, že poptávka určuje cenu a ve Vsetíně zkrátka pozemků vhodných k prodeji mnoho není,“ vysvětlil Kára.

V těsném závěsu za Vsetínem je Rožnov pod Radhoštěm, který leží v podobném krajinném prostředí. Díky otevřené poloze jsou ceny o něco nižší ve Valašském Meziříčí. Jak ale upozorňují odborníci, záleží na mnoha dalších faktorech. Cenu parcel totiž určuje z velké části lokalita. „Nejvíce peněz uvolní zájemci o vlastní bydlení v lukrativních částech větších měst situovaných k jihu a na rovině. Do konečné ceny pozemku se promítá i přítomnost všech inženýrských sítí a příjezd k pozemku,“ upřesnil Robert Kára.

Naopak ceny bytů jsou ve třech největších valašských městech téměř vyrovnané. „Cenu bytu nejvíce ovlivňuje, zda-li je zrekonstruovaný,“ poznamenala makléřka z realitní kanceláře Sting Petra Škabrahová.

I tady zprostředkovatelé letos očekávají růst cen, rozhodně ale ne tak prudký, jako tomu bylo v posledních dvou letech. Podle realitní kanceláře H & B Real se před dvěma roky dal ve Vsetíně Luhu pořídit byt kategorie 3+1, kompletně vybavený nábytkem, za 670 tisíc korun.

„Dnes jeho tržní cena dosahuje milionu tři sta tisíc,“ uvedl na příkladu Martin Němeček z realitní kanceláře H & B Real. Za prudkým růstem cen stála podle jeho názoru nejen značná poptávka po novém bydlení, ale i snadná dostupnost hypoték.
Obavy z dalšího výrazného navyšování cen na trhu s byty přesto Němeček nemá. „Domnívám se, že prostor pro další strmý růst cen už tady není,“ dodal.