Desku za okamžik zcela pokryje korespondence, kterou si vyměnila s úřady za posledních pět let. „Potřebujeme oplotit náš pozemek,“ vysvětluje, čeho se listiny týkají.

Se stavebním úřadem v Karolince, pod který Nový Hrozenkov spadá, se ale už šestým rokem nemůže domluvit. „Nejdříve jsem žádala o povolení plotu a připojila jsem i náčrt, jak si to představuji. Vrátili mi to s tím, že to musí být zpracováno projektantem,“ líčí, jak před více než pěti lety její boj s úřady začal.

Hotový projekt ale také úředníky neuspokojil. „Přišla povinnost zavolat plynaře. Ti prý musejí znovu zaměřit plynovou přípojku. Dostali jsme na to lhůtu šedesáti dnů. To ale nebylo možné stihnout. I když jsem to hlásila, nikdo to nebral v potaz,“ popisuje Marie Strnadlová.

Boj o plot ale nehodlá vzdát. „Potřebujeme ho kvůli vandalům, kteří nám už jednou rozbili dveře. Ztratil se nám také kanystr s benzínem,“ vypočítává, čemu by mohlo oplocení do budoucna zabránit.

Oprava zničených dveří ji přišla na šest tisíc korun, projekt na plot a další poplatky už ji stály dalších pět tisíc. Povolení ke stavbě je ale v nedohlednu. „Cítím se šikanovaná,“ říká žena. Dodává, že marné tahanice s úředníky se podepisují i na jejím zdraví. „Za poslední roky se mi kvůli tomu zhoršilo,“ přikyvuje Marie Strnadlová.

„S úřady je to dneska opravdu hrozné. Dřív to takové nebývalo,“ přidává se také třiaosmdesátiletý Jan Mateřánek, o kterého se Marie Strnadlová ve svém domě stará.

Územní řízení týkající se plotu kolem domu Marie Strnadlové je v současné době zastaveno.

Podle stavebního úřadu v Karolince je kamenem úrazu hlavní uzávěr plynu. „Jedni z vlastníků technické infrastruktury, konkrétně plynaři, si dali podmínku, že se hlavní uzávěr plynu musí přepojit. To se ale nestalo, proto bylo řízení už asi před rokem zastaveno,“ uvedla Kristýna Pekařová ze stavebního úřadu v Karolince. Podle ní je možné zahájit nové řízení, až bude stanovená podmínka splněna.

S tím ale nesouhlasí majitelka pozemku a o dalším postupu má jasno.

„Nic se přepojovat nemusí. Poradila jsem se s právníkem, který mi potvrdil, že pokud půjde o jednoduchý plot bez betonových základů, mohu stavebnímu úřadu pouze oznámit, že ho budu stavět. To také udělám,“ prozradila Marie Strnadlová.