Která konkrétní vyšetření s pomocí magnetické rezonance jsou aktuálně ve Vsetínské nemocnici dostupná, sdělila primářka radiodiagnostického oddělení Blanka Ludvová.

„Jedná se o plánovaná vyšetření, nejčastější tenkého střeva u Crohnovy nemoci a jiných nespecifických střevních zánětů, ale také vyšetření ložisek jater, sleziny, nadledvin a ledvin, vyšetření žlučových cest a pankreatického vývodu, případně nádorů konečníku,“ vyjmenovala Ludvová.

Novorozenecké oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí získalo od Nadace Křižovatka osm monitorů dechu pro své novorozenecké oddělení.
Spánek novorozenců v meziříčské nemocnici střeží osm nových monitorů dechu

Možná jsou podle ní také vyšetření děložního hrdla nebo prostaty k posouzení stádia onemocnění či sledování efektu léčby.

V porovnání s CT vyšetřením umožní magnetická rezonance lépe zhodnotit měkké tkáně.

„Primárně je indikovaná zvláště v dětském věku, u dospělých většinou následuje po vyšetření ultrazvukem a CT, a to k upřesnění či doplnění některých nálezů. Jasnou výhodou magnetické rezonance je, že nezatíží pacienta ionizujícím zářením,“ dodala primářka.

Zájem o vyšetření magnetickou rezonancí je veliký. Za čtyři měsíce provozu jej využilo již více než sedm set pacientů. To s sebou nese i určitá organizační úskalí.

Peníze. Ilustrační snímek
Zastupitelé v Meziříčí podpořili sport i zdraví. Rozdělili téměř 16 milionů

„Prosíme pacienty, aby se dopředu omlouvali, pokud se nemohou na objednaný termín dostavit. Blokují termíny ostatním pacientům a prodlužují objednací dobu,“ vysvětlila Blanka Ludvová.

Požádala rovněž odesílající lékaře, aby vyplňovali aktualizované žádanky, jejichž formulář je k dispozici na webu oddělení. Tam také pacienti najdou informace k potřebné přípravě před vyšetřením.

Telefon pro objednávání na magnetickou rezonanci či zrušení termínu je 571 818 626.

Pacienti ze Vsetína a okolí nemusí za vyšetřením magnetickou rezonancí dojíždět do vzdálenějších center od loňského října, kdy ve Vsetínské nemocnici nové moderní pracoviště otevřeli.

Jeho výstavba včetně technologie přišla na sto milionů. Vsetínská nemocnice byla poslední z nemocnic ve Zlínském kraji, kde vyšetření magnetickou rezonancí nebylo možné.

Zprovoznění magnetické rezonance je důležité pro hospitalizované i ambulantní pacienty, kteří nyní nemusí na potřebné vyšetření do jiných nemocnic. Zároveň se zkracuje čekací doba na vyšetření.

Nová magnetická rezonance má parametry a možnosti, které ocení nejen odborníci, ale i pacienti samotní.

„Jedná se o moderní přístroj vybavený umělou inteligencí, která umožňuje urychlit vyšetření, aniž by došlo ke ztrátě jeho kvality,“ uvedla už dříve Blanka Ludvová.

Město Karolinka plánuje na jaře zahájit rekonstrukce městských bytů. Na snímku - vzorová koupelna.
Karolinka opraví městské byty na Ingstavu. Chce ve městě udržet mladé

Součástí dodávky byl také anesteziologický přístroj kompatibilní s magnetickou rezonancí.

„Můžeme tak vyšetřovat i naše nejmenší pacienty, kteří by jinak nemohli toto vyšetření absolvovat,“ dodala primářka.

Vyšetření magnetickou rezonancí je potřebnou součástí diagnostických postupů v návaznosti na většinu lékařských oborů. Jde o vyšetření neinvazivní, jehož využití je velmi široké, od klasického zobrazení centrální nervové soustavy, páteře a kloubů, orgánů hrudníku, břicha, až po zobrazení srdce a cév. Velkou výhodou magnetické rezonance je velmi dobré zobrazení měkkých tkání a orgánů bez využití ionizujícího záření.

S financováním pomohl kraji i Evropská unie

Pro magnetickou rezonanci byla ve Vsetínské nemocnici vybudována moderní přístavba k hlavnímu pavilonu chirurgických oborů. Propojením objektů vznikl moderní prostor centrální čekárny a radiodiagnostického oddělení získalo novou tvář.

Investorem stavebních prací v objemu více než 56 milionů korun byl Zlínský kraj, technologie za dalších bezmála 45 milionů korun pořídila nemocnice díky evropským dotacím.