„Na zemi je pouze slabý sněhový poprašek, javornická hřebenovka je pro běžkaře nepoužitelná, vleky stojí,“ uvedl Karel Palička ze stanice horské služby na Kohútce.

„Teploty se pohybují nad nulou, takže umělé zasněžování nepřipadá v úvahu. Příští týden se má ale ochlazovat, takže věřím, že se brzy lyžovat bude,“ řekl Josef Kocůrek z chaty Kohútka.

K avizovanému ochlazení upínají své naděje i v dalších lyžařských střediscích. Čtyřiceticentimetrová vrstva technického sněhu leží stále na severní sjezdovce areálu V Sedle na Soláni. „O víkendu ale vlek nespustíme, chceme povrch pošetřit na další týden, kdy by se mělo trochu ochladit,“ sdělil provozovatel vleků na Soláni Marek Cimala.

Ani on se netají obavami o letošní lyžařskou sezonu. „Z dobře informovaných zdrojů jsem se dozvěděl, že sníh napadne až mezi patnáctým a dvacátým lednem,“ poznamenal s úsměvem Cimala a pak vážně dodal:

„Přežít se nám sice podařilo dokonce i minulou slabou sezonu, pokud by se ale situace opakovala, těžko bychom si pak mohli dovolit další investice.“ Na Pustevnách se po loňských zkušenostech s teplou zimou rozhodli pro taktický manévr.

„Máme tady hromady technického sněhu, které jsme vyrobili v minulých dnech. Až spadnou teploty pod bod mrazu, rozhrneme je po sjezdovce,“ vysvětlil Jan Mikeska ze sportovního klubu Skialpin. Zatím ale na Pustevnách panuje z vývoje počasí rozčarování.

„Několikrát už se u nás lyžovalo, zatím je to ale bohužel mizérie,“ zachmuřil se Mikeska. On i jeho kolegové doufají, že nepříznivé předpovědi se tentokrát nenaplní a alespoň některé vleky středisko spustí ještě před Vánocemi.