Ve Velkých Karlovicích je přibližně 25 centimentrů přírodního sněhu a na sjezdovce u hotelu Horal leží navíc dalších 50 centimetrů technického sněhu.

Ideální sněhové podmínky

Podmínky pro lyžování jsou skvělé a lidé se na první zimní aktivity na horách velmi těší. Proto mnozí z nich objednávají pokoje ve zdejších hotelech rovnou na nadcházející víkend.

„Zbývají poslední volné pokoje v Horalu i Lanterně a zájem je stále i o vánoční a povánoční pobyty. Věříme, že letos budou konečně svátky na sněhu a nejen naši hosté si užijí tu pravou zimní atmosféru,“ uvedl Tomáš Blabla, generální ředitel Resortu Valachy.

Rozběhne se také lyžařská škola Razulák, o kterou je stále větší zájem.

Provozovatelé lyžařských středisek se připravují na start sezony
Sněhová děla jedou na plný výkon. Start zimní sezony v Beskydech se blíží

„Rezervace na výuku lyžování jsou přibližně o 30 procent vyšší, než v minulém roce. Pokud vydrží podmínky, očekáváme rekordní návštěvnost. Na individuální lekce lyžování s instruktorem poskytneme po nadcházející dva víkendy slevu 20 procent," řekl šéf Lyžařské školy Razulák Jakub Neubauer.

Lekce lyžování pro děti a začátečníky se konají přímo na sjezdovce Horal, která je pro to ideální kvůli mírnému sklonu. Nedaleký vlek na sjezdovce Razula bude i tuto sezonu mimo provoz, a to s ohledem na ceny energií. Resort Valachy ale nabídne Razulu milovníkům skialpů a sáňkování. Svah ale nebude upravený.

Stopy pro běžkaře jsou připravené

Velké Karlovice jsou také rájem pro běžkaře a právě běžky si lze vyzkoušet už nyní. Běžkařské stopy jsou strojově upravené z centra obce až k hotelu Pod Javorem. Tam nově vznikl už třetí běžkařský okruh ve Velkých Karlovicích, a to o délce téměř 400 metrů. Navazuje přitom na další, větší okruhy na dostihové dráze a na louce pod Lanternou.

Otevření sjezdovky na Bílé

Ve skiareálu Bílá jedou sněžná děla na plný výkon a přípravy finišují.

Bývalý internát ve Valašském meziříčí se změní na nájemní byty pro mladé rodiny - vizualizace
Stavební boom v Meziříčí. V nejbližších letech vyroste 400 bytů a 100 domů

„Oficiální slavnostní otevření plánujeme v sobotu 16. prosince i s doprovodným programem. Pokud však podmínky dovolí, rozjedeme areál dříve, někdy kolem 10. prosince,“ řekl manager ze Ski Bílá Martin Kacíř. Lyžaři si letos užijí zcela novou šestisedačkovou lanovku.

Na Kyčerce o týden později

Ski areál Synot Kyčerka v sobotu zahajuje lyžařskou sezónu. Vleky se rozjedou v 8 ráno. Prozatím si zde však zájemci mohou užívat pouze o víkendech, a to vždy od 8 do 16 hodin, bez možnosti večerního lyžování.

V provozu bude Vyhlídková (modrá) sjezdovka u Hospody Kyčerka, výuková sjezdovka I. a dětské pohyblivé pásy pro nejmenší. Otevřena bude také půjčovna lyží, ski servis a Iglů u Eskymáka.

Perníčky pečou na vsetínské SOŠ Josefa Sousedíka celý rok, objednávky na vánoční cukroví mají plné už v září.
Perníčky pečou vsetínští cukráři celý rok, objednávky na Vánoce jsou plné v září

„Zahájili jsme intenzívní zasněžování sjezdovek již koncem listopadu – tedy ve chvíli, kdy to počasí umožnilo. Cílem bylo předchystat zásoby sněhu na celý měsíc leden a spustit vleky v polovině prosince. Jsme rádi, že se nám to podařilo o týden dříve. Počasí je totiž v posledních letech nevyzpytatelné,“ informuje za provozovatele areálu Andrea Matyščáková

V případě příznivého počasí vleky pojedou nejen o nadcházejícím víkendu (9. – 10. 12. 2023), ale také o víkendu 16.- 17. 12. 2023.