Na tyto zprávy čekají především provozovatelé lyžařských středisek, protože většina z nich musela činnost kvůli oblevě a vysokým teplotám přerušit.

Aktuálně je uzavřený lyžařský areál Kohútka, sjezdovka Razula je pro letošní rok úplně mimo provoz a je dostupná na vlastní bezpečnost pro skiaply či sáně. V Karlovicích se dá lyžovat například u hotelu Horal, který nabízí 350 metrový svah především pro nejmenší lyžaře.

Ski areál Bílá v Beskydech je v provozu, ale sněhové podmínky jsou velmi omezené. Lanovka jede, otevřen je také dětský park a kotva na jižní straně svahu.

Od pondělí je zavřený i Svah Zlín v centru města.

„S mateřskými i základními školami, se kterými spolupracujeme, se domlouváme individuálně a termíny školiček jim posouváme. Jelikož vyhlídky počasí nám slibují ochlazení i sníh, doufáme, že brzy svah opět obnovíme,“ říká za provozovatele Robin Elšík.

Nejhorší zima za posledních padesát let

Lyžařský areál Rališka na Horní Bečvě, leží v nadmořské výšce přes šest set metrů a provozuje tři lyžařské vleky. Zhruba 60 procent návštěvníků tvoří lyžařské kurzy, které ale hromadně pobyty ruší nebo přesouvají na pozdější termín. Příprava na zimu jde do stovek tisíc a provozovatelé už teď vědí, že sezona bude ztrátová.

„Takovou zimu nepamatuju více než padesát let,“ říká Jan Vaníček z areálu.

„Všeho všudy jsme fungovali tři dny mezi svátky, a to jen malý vlek. Návštěvnost byla mizivá a zatím to nevypadá na zlepšení,“ dodává.

Předpovědi počasí moc nevěří, meteorologům podle něj moc nevychází. Z jeho hlasu se slyšet velké zklamání a beznaděj. Přiznává, že pokud se podaří obvit provoz v areálu, budou se muset uchýlit ke zdražení skipasů. Také návštěvnost restaurace u sjezdovky byla o víkendu tristní, deštivé počasí odradilo turisty i místní. Velkou naději vidí Vaníček v pololetních a jarních prázdninách.

„Lidé už mají objednané pobyty, tak doufáme, že je nebudou na poslední chvíli rušit,“ říká provozovatel.

Lyžaři sníh vyhlížení, řidiči musí být obezřetní

Naopak řidiči si musí na cestách opět dávat pozor na náledí, zmrazky a od druhé poloviny týdně i sněhovou pokrývku.