rovozovatelé zbylých areálů věří tomu, že se počasí o víkendu umoudří a lidé vyrazí na jednu z posledních „lyžovaček“. Horská střediska sice zasáhla v těchto dnech obleva a déšť, přesto na svazích stále leží několik desítek centimetrů technického sněhu.

Konec už v březnu

„Stále lyžujeme, na sjezdovkách je asi 50 centimetrů sněhu. Zveme všechny, aby o víkendu využili jedné z posledních letošních příležitostí a přišli si ještě zalyžovat. Ukončení sezony plánujeme na sobotu 26. března, kdy se na hlavní kilometrové sjezdovce Razula pojede veřejný závod Razula Open Cup pro mládež, dospělé i veterány,“ řekl šéf Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku Leo Bača.

Na Razule se už lyžuje za mimosezonní slevy - všechny skipasy jsou zlevněny o 20 procent. Za ceny vedlejší sezony se nyní lyžuje i na Ko­ hútce v Javorníkách. „Na sjezdovkách máme v průměru 60 centimetrů sněhu, je na čem lyžovat. Ještě asi deset dnů pojedeme,“ uvedl Miroslav Maczko z Kohútky. V sobotu se v areálu uskuteční tradiční klání pro širokou veřejnost zvané „Josefovský sešup aneb Sjeď, jak umíš, a na čemkoli“.

Na veřejné závody podobného ražení láká lyžaře také svah nedaleko centra Zlína. „Jedná se o Velký sešup na čemkoli, který se uskuteční v sobotu od 14.30,“ informoval provozovatel areálu Michal Cepek. Dodal, že na svahu je zhruba 50 až 60 centimetrů sněhu. „Návštěvnost je kvůli škaredému počasí malá. Předpokládám, že 27. března po dětských závodech provoz ukončíme,“ doplnil Cepek.

Déšť vyhnal lyžaře i z dalších areálů. „Máme v provozu tři vleky, na sjezdovce 70 až 100 centimetrů sněhu, ale na zákazníka čekáme,“ povzdechl si provozovatel střediska ve Stupavě na Slovácku Lubomír Orel. Konec sezony na Stupavě zatím neplánují. „Pokud bude na svahu rozumná vrstva sněhu, budeme jezdit dál,“ dodal.

Minimum lyžařů registrují i na Pustevnách v Beskydech. „Prší a je osm stupňů. Je tady jen pár lidí. V provozu máme dva vleky na Velké sjezdovce a vlek Pod Šumnou. Snažíme se důstojně ukončit tuto sezonu, následující víkend bude určitě poslední, kdy pojedeme,“ poznamenal provozovatel Karel Šrubař s tím, že nesjízdné jsou už i běžkařské stopy v okolí Pusteven, které jarnímu počasí odolávaly v kraji nejdéle.