Jako podprůměrnou, přesto zimu hodnotí v lyžařském centru Kohútka v Javorníkách. „Nebudeme plakat, ale na oslavování to také není. Díky tomu, že se nám dařilo vyrábět technický sníh na kratších sjezdovkách, mohli jsme uspokojit alespoň lyžařské kurzy,“ popsal Josef Kocůrek z chaty Kohútka. Zalitoval, že atraktivní velká sjezdovka, vyhledávaná i zdatnými lyžaři, téměř celou zimu trpěla nedostatkem sněhu.

Naopak jako rekordně úspěšnou vyhodnotili zimu na Soláni v areálu V Sedle. Svahy pokryté silnou vrstvou sněhu přitáhly lyžaře i z níže položených sjezdovek.

„Bylo poměrně mrazivé počasí, takže se nám dařilo pokrýt technickým sněhem sever, jih i dětské lano. Lyžovalo se až do minulého víkendu,“ uvedl provozovatel Marek Cimala. Přiznal, že taková zima jim vyhovuje, i když náklady ze sto padesáti tisíc korun při běžné zimě, tentokrát vyskočily na dvojnásobek.

Za propadák nepovažují sezonu ani ve Velkých Karlovicích. „Kvůli nutnosti neustálé výroby technického sněhu to bylo ekonomicky i technicky náročné, ale ve výsledku jsme se dostali do kladných čísel,“ informoval správce areálu Razula Leo Bača.

Podle jeho poznatků však poněkud ubylo dospělých lyžařů, naopak dětí a rodin s malými dětmi přijelo více. „Osvědčil se nám také snowboardový park, který se stal vítanou atrakcí pro návštěvníky Horalu,“ dodal Bača.

Za naprosté fiasko ale považují poslední zimní sezonu provozovatelé sjezdovek a lyžařských areálů v nižších polohách. Už druhým rokem se kladky vleku neroztočily ani na sjezdovce U Kuželů v Huslenkách. „Je to špatné. Uvažujeme o nákupu zařízení pro výrobu technického sněhu,“ uvedl zklamaně správce areálu Jan Maňák.

Ale ani nákup sněžných děl nemusí být řešením. Pokud totiž teplota nespadne alespoň dva stupně pod bod mrazu, nemá smysl děla vůbec spouštět.