Redaktoři Valašského deníku proto po jeho tvrzení pátrali a zjistili, že ogárek se nemýlil. Od lidí ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy zjistili, že svahy Lysé skutečně brázdí nelétavý opeřenec, pštros, jehož domovinou je daleká Austrálie. „Má to byť fták prúskumník!," zdůraznil valašský ochránce přírody, kterému jeho nejbližší spolupracovníci říkají Milan (celé jméno má redakce k dispozici). To všechno prý proto, že Valaši se připravují na změnu klimatických podmínek.

Stále častěji totiž z rádií slyšíme a v televizích vidíme, že svět se obrací naruby, že pořád je něco jinak, než bývalo a podobně. Valaši mají pro tento proces svůj vlastní výraz. Ale kdo zaručí, že tyto noviny si každý přečte až po dvaadvacáté.

„Vjedátoři spočítali, že v Austrálii, na tých jejích prérijách, bude chlópať sněhem. A tady, na Valachoch, a hlavně kolem Lysého kopca, žepréj vznikne epicéntrum novej světovej púště. Podobnej téj u tých, co majú nohy naopak než my. Ten Emu je nasazený na to, aby šecko tady opruboval," pravil zadumaně a hleďa dolů do valašských údolí věhlasný valašský ornitolog Miroslav Radegast.

Vzdělanci přírody však Radegastovi oponují. Nedaří se jim totiž přimět rysy, vlky a medvědy k tomu, aby si v Beskydech nahlásili trvalé bydliště. „Furt negde migrujú, neposedi jedni," posteskla si zooložka Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy Dana Ovečková. Proto to chtějí zkusit s ptáky, kteří nelétají a dovezou je až z opačné strany Země. A aby jim nezdrhnuli, protože běhat umí, domluvili se s šéfem Valašského království Tomášem Gulášem na tom, že kolem celého valašského revíru postaví pět metrů vysokou neproniknutelnou ohradu z těch nejmohutnějších valašských buků a dubů. „Tu nám už nikdo a ani nejaká změna režimu nepobúře. Chyba súdruhú z NDR sa opakovať nesmí a nebude," pravila Ovečková. A z opačné strany Karpat se ozvalo: „A je to!"