Potvrzené jsou už případy lymské boreliózy, kterou se lidé od klíštěte nakazí častěji než encefalitidou.

Valašsko hlásí pět nemocných. Podle vsetínské epidemioložky Jany Hoškové to není nijak vysoké číslo. Loni dostalo ve Zlínském kraji lymskou boreliózu dvě stě tři lidí. Z toho bylo třiadvacet obyvatelů Valašska.

Onemocnění lymskou borreliózou probíhá ve dvou stádiích.

Časné stádium je charakterizováno typickou, pomalu se šířící červenou skvrnou, která se může nacházet v místě, kde bylo klíště přisáto.

Postupně se objevují chřipkové příznaky. „Časté jsou bolesti hlavy, poruchy citlivosti nebo obrna,“ vysvětlila Hošková s tím, že nemoc postihuje také kloubní a kardiovaskulární systém.

Pozdní stádium se objevuje po šesti měsících až roce. Pro něj jsou charakteristické záněty kloubů, atrofie kůže i obrna.

O poznání příznivější je zatím situace u klíšťové encefalitidy. Ročně jí sice onemocní méně lidí, její průběh i následky ale bývají závažnější.

„Na Valašsku jsme letos ještě klíšťovou encefalitidu nezaznamenali,“ uvedla epidemioložka s tím, že ve Zlínském kraji hygienici evidují dva nemocné.

Na Valašsku přitom loni onemocněli klíšťovou encefalitidou tři lidé. A v celém kraji jich lékaři napočítali sedmnáct.

Příznaky tohoto onemocnění mohou připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následují dva týdny bez příznaků.

Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace.

Třetím onemocněním, které klíště přenáší, je erlichióza.

„Projevuje se horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím až sedm dní, často ale i mnohem déle,“ připomněla Hošková. Doprovázeno bývá bolestí hlavy a svalů, jen zřídka se vyskytuje vyrážka. „Ehrlichióza je naštěstí v časných stadiích dobře léčitelná antibiotiky,“ řekla epodemioložka.

Podobně jako loni, i letos byla mírná zima, a proto je v přírodě hodně klíšťat.

Předpověď aktivity těchto cizopasníků vydává na webových stránkách Český hydrometerologický úřad. „Aktualizuje ji každý čtvrtek odpoledne,“ upozornila Hošková.

Připomněla, že by lidé měli do přírody vyrážet pouze s ochranným repelentem. Dobré je neprolézat křovinami ani listnatým mlázím a nesedat si ani nelehat v trávě. Samozřejmostí jsou dlouhé nohavice a rukávy i uzavřená obuv.

„Člověk, který zjistí, že je napadený klíštětem, by ho měl co nejrychleji odstranit speciální pinzetou a místo přisátí vydezinfikovat, čímž se sníží riziko přenosu onemocnění,“ zdůraznila vsetínská epidemioložka Jana Hošková.