Loňský rok byl pro myslivce úplně odlišný.

„Bylo to díky tomu, že se tu vyskytl v bezprostřední blízkosti africký mor prasat. Chlapi museli vyvinout velké úsilí, aby se populace černé zvěře maximálně zredukovala,“ vysvětlil předseda Okresního mysliveckého spolku Michal Zubíček.

Ve srovnání s předešlým rokem, kdy myslivci ulovili kolem šestnácti set prasat, je letošní číslo absolutně rekordní.

„Rekordní čísla jsme zaznamenali také u jelenů a daňků. Jediné, co zažívá stagnaci, spíše trochu pokles je zvěř srnčí. Už před čtyřmi lety jsme měli velký úbytek plošně, kolem třiceti procent dolů, aniž bychom znali příčinu,“ doplnil Zubíček.

Konkrétní čísla doplnil Petr Matějka, myslivec a zástupce společnosti Lesy České republiky.

„U jelení zvěře je nárůst za posledních deset let asi o dvě stě padesát procent. Lovilo se necelých tři sta kusů, teď sedm set. Ale stavy pořád jsou, jelení zvěře je dostatek,“ vypočítal Matějka s tím, že jeleni se dnes loví v osmdesáti procentech honiteb i tam, kde před patnácti lety nebyli.

Lesáci musí na odlov vyvíjet tlak, protože zvěř dělá velké škody, srnčí v mladých porostech, vysoká ve starších.

„Srnci ničí porosty do sedmi let věku takzvaným vytloukáním. Parožím odírají stromky, které pak umírají. Také ožírají mladé výhonky, a tím zabrzdí růst. Speciálně jeleni pak ohryzávají a loupají starší stromy,“ vysvětlil Matějka s tím, že lesy v mýtním věku kolem sta let jsou pak narušené a mají vady.

Pětiletého jelena srazilo auto

Při bilancování loňské myslivecké sezony stojí za zmínku úhyn čtyřletého srnce, který je svou velikostí a kvalitou paroží raritou. Také jeho výskyt v honitbě Nový Hrozenkov není obvyklý. Výjimečný byl také pětiletý jelen, kterého v Lužné srazilo auto.

„Byl to velice nadějný jelen, kdyby se dožil devíti let, jeho trofej by byla minimálně stříbrná,“ myslí si Matějka.
Jelena s největším parožím v okrese Vsetín vloni ulovil Radek Štach v Pozděchově na Trubiskách. Střelil ho za plného světla ještě před říjí.

„Z lesa vyšlo šest laní a za ní tento osmiletý jelen. Mohl mít přes dvě stě kilo, což je na tyto podmínky velký kus. Trefil jsem ho z devadesáti metrů, na první ránu rovnou na komoru. Odběhl asi padesát metrů na kraj lesa a pak se zlomil,“ popsal lovecký zážitek Štach.

Mimo toto největší paroží a nejkrásnější dvoubarevné paroží zmíněného čtyřletého uhynulého srnce mohli návštěvníci chovatelské přehlídky v Pozděchově obdivovat trofeje asi osmi set srnců, téměř sto osmdesáti jelenů a devadesáti daňků. Také byly k vidění zbraně černé zvěře a trofeje lišek či jezevců.

Před dům kultury připravili pořadatelé výstavu jeleních shozů, více než dvou stovek raritních jeleních parohů ze střední Evropy. Návštěvníci se zajímali také o ukázky dravců a ti nejmenší se zabavili při poznávacích soutěžích.