Značka garantuje místní původ výrobku a vazbu na region Beskyd, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí.

Mezi šesticí nových držitelů certifikátu je také Miroslava Sommerová z Dolní Bečvy. „Vyrábím textilní hračky plněné ovčím rounem a také nejrůznější drobné textilní dekorace. Z drtivé části se jedná o ruční práci,“ přiblížila svůj sortiment Miroslava Sommerová.

Kromě Miroslavy Sommerové získali certifikát také Michal Šulgan z Rožnova pro tiskové materiály s motivem přírody Chráněné krajinné oblasti Beskydy, Zoltan Kiss z Kopřivnice pro ručně šité panenky, výrobky z pedigu a patchwork, Mária Kubalová z Frýdku-Místku pro výrobky ze šustí, Zuzana Bílková z Palkovic pro výrobky z mykané ovčí vlny, polštáře z pohankových slupek, a Božena Seibertová vyrábějící tradiční zdobené perníčky.

Označení Vyrobeno v Beskydech považuje jednoznačně za přínos. „Lidé na značky slyší, proto i panenka, které bude na noze viset logo Vyrobeno v Beskydech, bude lépe prodejná,“ mínila Sommerová. Další plus je podle ní také zviditelnění v katalozích či na internetových stránkách věnovaných regionálnímu značení výrobků.

Značka Vyrobeno v Beskydech se uděluje od ledna 2006. Od té doby ji získaly desítky regionálních výrobců. „Například v roce 2008 bylo devětadvacet schválených žádostí, což představovalo asi sto výrobků. Jedna žádost totiž může obsahovat více příbuzných výrobků,“ přiblížila Radka Sachrová, koordinátorka označení Vyrobeno v Beskydech, manažerka občanského sdružení Lidé v Beskydech.

Značka se uděluje vždy na dva roky. „Většina výrobců si certifikát prodloužila, někteří již potřetí. To je pro mne signál, že jim značka pomáhá,“ řekla Sachrová s tím, že výrobci, kteří „odpadnou“ a certifikát neprodlouží, představují asi jednu pětinu ze všech.

Hlavní výhodou pro výrobce, jehož sortiment nese regionální označení, je podle Radky Sachrové odlišení výrobku od plagiátů tvářících se jako originál.

„Také je zde možnost zviditelnění se na národní úrovni prostřednictvím webu regionalni-znacky.cz, což přináší nové zakázky a pozvánky na různé akce, ke kterým by se výrobci jinak nedostali,“ přidala koordinátorka. Jako velmi přínosné se podle ní ukázalo také navázání kontaktů výrobců se značkou mezi sebou.

A co musí výrobci splnit, aby se mohli o značku Vyrobeno v Beskydech ucházet? „Primární podmínkou je adresa firmy ve vytyčeném regionu, v našem případě je to přibližně turistická oblast Chráněné krajinné oblasti Beskydy,“ upřesnila Sachrová.

Pokud firma místně „zapadá“, stačí jen vyplnit žádost dostupnou na internetu. Výrobek ovšem musí také splnit stanovená certifikační kritéria, mezi jinými například jedinečnost ve vztahu k regionu, tradici, šetrnost k přírodě či kvalitu.

O udělení či neudělení označení Vyrobeno v Beskydech poté rozhoduje certifikační komise složená z části ze samotných výrobců, ze zástupce Asociace regionálních značek, CHKO Beskydy či státní správy.