Nese jméno Františka Plachého, brněnského rodáka, který do valašské vesnice přišel jako učitel a stal se i řídícím zdejší základní školy. „Kromě toho zastával řadu jiných funkcí. Byl velitel, jednatel a později starosta hasičů, zasloužil se o zřízení Tělocvičné jednoty Sokol v obci a pořádal různé přednášky," připomněla Věra Jašková, předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Vartovna, jehož členové sázení sadu pořádali.

Samotná výsadba stromů, která se odehrála uplynulou neděli, se podle Věry Jaškové proměnila ve velmi podařenou akci. „Zúčastnilo se jí hodně lidí. Sázely rodiny, sázeli kamarádi i členové různých spolků v obci," přiblížila. Sad je přístupný veřejnosti a kdokoli jej může navštívit. V blízkosti vznikla také nová dřevěná pergola se zvoničkou. „Ovocný sad v obci dosud chyběl, vzniklo tak nové místo nejen pro poznání zajímavých druhů dřevin, ale i nové místo pro výlety," řekla Jašková.

Co se konkrétních dřevin týče, lidé vysázeli 21 jabloní, 12 hrušní, 12 třešní, 12 švestek, osm oskeruší, dvě ryngle, dva špendlíky, dva dříny, dva moravské sladkoplodé jeřáby, mišpule, moruše i kdouloň.

Dřeviny jsou v sadu v různých odrůdách. Každý se tak může na místě seznámit s druhy stromů vhodnými do valašské krajiny. „Okrajově jsou také vysazeny nepříliš časté a mnohdy zapomenuté ovocné stromy," poznamenala Jašková.

Členům místního Českého svazu ochránců přírody Vartovna se podařilo získat peníze na založení sadu od Nadace Partnerství a také od obce Liptál.

Dřeviny dodali vybraní pěstitelé jabloně a hrušně Stanislav Boček z Hluboké u Kunštátu, oskeruše Vít Hrdouška ze Strážnice a ostatní dřeviny Radim Pešek z Bojkovic.